BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Ukraina mund të ndahet mes Rusisë dhe tre shteteve europiane, “numri 2” i Kremlinit publikon hartën, ja skenari që nxjerr zbuluar SHBA dhe Evropën

Ukraina mund të ndahet mes Rusisë dhe tre shteteve europiane,

Rusia duket se ka një ide të qartë për të ardhmen e Ukrainës. Gjatë një leksioni në Universitetin Sirio, nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Moskës, si dhe ish-kryeministri dhe presidenti i Federatës, Dmitry Medvedev paraqitën një hartë në të cilën vendi i pushtuar në vitin 2022 është i ndarë midis Rusisë, Polonisë, Hungarisë dhe Rumanisë. “Një nga ish-udhëheqësit ukrainas në një moment tha se Ukraina nuk është Rusi. Ky koncept duhet të zhduket përgjithmonë. Ukraina është padyshim Rusi”, deklaroi politikani duke duartrokitur nga publiku. “ Opinioni ynë publik me të drejtë e konsideron Ukrainën dhe popullsinë e saj si pjesë të qytetërimit tonë rus. Nëse do t'i kishte shpëtuar kurthit më budalla nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj për të kundërshtuar vendin tonë, gjërat do të kishin qenë ndryshe." Medvedev më pas nënvizoi se kundërshtarët e Moskës duhet të kuptojnë se "Rusia nuk ka nevojë për tokën e dikujt tjetër, por nuk do të heqë dorë nga e saja "dhe mbylli çdo lloj mundësie për negociatë me Kievin për sa kohë që Presidenti Volodymyr Zelensky është në qeveri, duke siguruar që "operacioni special ushtarak” do të vazhdojë deri në kapitullimin e kundërshtarit.

Harta e Medvedev

Në hartë, pjesët lindore dhe qendrore të Ukrainës, duke përfshirë bregdetin jugor, janë shënuar se i përkasin Rusisë. Në vend të kësaj, pjesa perëndimore ndahet midis tre shteteve fqinje në Perëndim, Rumanisë, Hungarisë dhe Polonisë. Vetëm një pjesë e vogël rreth kryeqytetit mbetet nën autoritetin e Kievit, pa dalje në det. Medvedev e kishte ndarë tashmë këtë hartë në kanalin e tij Telegram në korrik 2022, dhe një version i ngjashëm ishte përhapur nga Ilja Kiva, një ish-deputet i parlamentit ukrainas i cili iku në Federatë në fillim të luftës dhe u vra dhjetorin e kaluar në Rajoni i Moskës. Numri dy i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Ruse nuk është i panjohur për këtë lloj deklarimesh luftarake dhe kërcënuese, shpesh jo shumë të besueshme dhe të pasuara kurrë nga veprime konkrete. Gjatë dy viteve të fundit, ai ka forcuar ndjeshëm retorikën e tij antiperëndimore dhe ka ngritur vazhdimisht mundësinë e një konflikti bërthamor me vendet e bllokut NATO-BE. Për më tepër, skenari i paraqitur në hartë do të ishte i arritshëm për Moskën vetëm në rast të një kolapsi total të mbrojtjes ukrainase, e cila pavarësisht mungesës së njerëzve dhe municionit vazhdon të pengojë trupat e Putinit të depërtojnë në Donbas. Është gjithashtu shumë e pamundur që Polonia, Hungaria dhe Rumania të ulen në tryezë me Carin për të diskutuar ndarjen e vendit, duke marrë parasysh anëtarësimin e tyre në Paktin Atlantik.

Negociatat me Ukrainën

Ai përjashtoi mundësinë e negociatave të paqes me lidershipin aktual ukrainas me president Volodymyr Zelensky-n dhe tha se çdo qeveri e ardhshme ukrainase, nëse dëshiron të negociojë, do të duhet të njohë realitetin e ri në terren. Mesazhe të paqarta vijnë nga Rusia, duke qenë se Presidenti Vladimir Putin ka thënë jo pak here se Rusia do të ishte e gatshme të bisedonte me Ukrainën, Shtetet e Bashkuara dhe Evropën për të ardhmen e Ukrainës, nëse ata dëshirojnë, por se Moska do të mbrojë interesat e saj kombëtare.Putin, i cili dërgoi trupa në Ukrainë në vitin 2022, ka thënë vazhdimisht se do të ishte i përgatitur të fliste për paqen, megjithëse zyrtarët perëndimorë thonë se ai po pret zgjedhjet presidenciale në SHBA në nëntor përpara se të bëjë një përpjekje të vërtetë."Në Ukrainë, ata që janë agresivë ndaj Rusisë, dhe në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara - a duan të negociojnë? Lërini ata. Por ne do ta bëjmë atë bazuar në interesat tona kombëtare," tha Putin në një takim të udhëheqjes së mbrojtjes në Moskë në 19 shkurt. “Ne nuk do të heqim dorë nga ajo që është e jona”, tha Putin, duke shtuar se Rusia nuk ka ndërmend të luftojë me Evropën.Rusia kontrollon rreth 17.5% të territorit që u njoh ndërkombëtarisht si pjesë e Ukrainës kur Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991. Aksionet nuk duket të jenë në favor të Kievit, po rikthimi në kornizën e Stambollit do të thotë një humbje e qartë si për Ukrainën ashtu edhe për Perëndimin.