BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Urdhër arresti i Gjykatës Ndërkombëtare për Putinin, Afrika e Jugut në dilemë, çfarë pritet të vendoset

Urdhër arresti i Gjykatës Ndërkombëtare për Putinin,

Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore nëse presidenti rus Vladimir Putin, subjekt i një urdhërarresti për krime lufte, merr pjesë në një samit të ekonomive në zhvillim të BRICS në Johannesburg në gusht. Lajmi është bërë i ditur nga ministri i jashtëm i Afrikës së Jugut Naledi Pandor.

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër për presidentin rus në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës, dhe Afrikës së Jugut si një anëtare e ICC teorikisht do t’i kërkohet ta arrestojë atë nëse ai merr pjesë në samitin e BRICS.

“Qeveria jonë aktualisht po shikon se cilat janë opsionet ligjore në lidhje me këtë çështje dhe unë kam treguar se është diçka që presidenti do të jetë personi më i mirë për të folur për këtë, pasi të ketë arritur një përfundim,” tha Pandor në takimin e ministrave të jashtëm të BRICS në Cape Town.

Ftesat janë lëshuar për të gjithë krerët e shteteve nga Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut për samitin e 22-24 Agusut në Johannesburg, shtoi ajo.

GJNP lëshoi urdhrin për Putinin në mars dhe e akuzon atë për krime lufte, dëbimin me forcë të fëmijëve nga territori i pushtuar nga Rusia në Ukrainë. Nga ana tjetër Moska i mohon akuzat.

Më të lexuarat