BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Vdekja e Navalnyt, aktivisti zbulon metodën si është vrarë kritiku i Kremlinit

Vdekja e Navalnyt, aktivisti zbulon metodën si është vrarë

Mes thirrjeve për zbardhjen e vdekjes së tij, Moska zyrtare pohoi vetëm se vdekja e Aleksei Navalnyt të burgosur në një koloni penale të rrethit Arktik ishte pasojë e një sëmundjeje të papërcaktuar të zemrës.

“Sindroma e vdekjes së papritur”, këtë përmendën zyrtarët në arsyetimin e dhënë largimit të paprirut nga jeta të opozitarit 47 vjeçar, kritik i përbetuar i Kremlinit.

Por Vladimir Osechkin, disident rus dhe aktivist për të drejtat e njeriut, beson se ka një tjetër arsye për këtë vdekje tronditëse: Sipas tij, mavijosjet e gjetura në trupin e Navalny korrespondojnë me pasojat e metodës së ekzekutimit “me një goditje të dhunshme”. Bëhet fjalë për një grusht të vetëm në zemër, një teknikë e hershme kjo e përdorur nga KGB-ja.

“Është metodë e vjetër e departamenteve speciale të shërbimit sekret. Ata i trajnojnë operativët e tyre për ta vrarë një njeri me një goditje të vetme në zemër, në pjesën qendrore të trupit. Kjo është shenja e KGB-së”, tha Osechkin për Times.

Osechkin mendohet se është themeluesi i organizatës Gulagu.net, e cila mbledh dëshmi nga të burgosurit dhe punonjësit e burgjeve famëkeqe ruse. Këtë informacion, sipas Times, ai e mori nga një person i punësuar në koloninë penale të Arktikut, pikërisht aty ku ishte vendosur Navalny. Në një videomesazh të sajin më herët, Yulia Navalnaya, e veja e liderit të opozitës ruse, e akuzoi Vladimir Putinin për vrasjen e bashkëshortit të saj dhe pretendoi se ai ishte helmuar me agjentin nervor Novichok.

Ajo akuzoi gjithashtu autoritetet ruse se po përpiqeshin të mbulonin vrasjen, duke refuzuar të dorëzonin trupin e kryeopozitarit. Osechkin nuk është i bindur për këtë dhe pretendon se autoritetet ruse mund ta kishin vrarë Navalny-n si të donin, por normalisht nuk do të dëshironin të linin në trupin e tij “një shenjë e cila të  çonte drejtpërdrejt te Putini”.
Aktivisti pretendon se para vdekjes, Navalny u detyrua të kalonte deri në katër orë në izolim, ku temperatura ra në minus 27 gradë Celsius. Sipas tij, ata fillimisht e dëmtuan organizimin e liderit opozitar duke e mbajtur në të ftohtë për një kohë të gjatë, dhe duke ngadalësuar në minimum qarkullimin e gjakut, e paskësaj, thotë Osechkin, bëhet shumë e lehtë të vrasësh dikë, brenda pak sekondash, nëse operativi ka përvojë, e kjo nuk lë gjurmë për shkakun e vdekjes.