BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Bota

Vladimir Putin ‘shpërblen’ besnikun e tij, ja posti i rëndësishëm që merr dirigjenti rus

Vladimir Putin ‘shpërblen’ besnikun e tij, ja posti i

Valery Gergiev, dirigjenti rus dhe mbështetësi i njohur i Vladimir Putinit, është vendosur drejtor i përgjithshëm i teatrit Bolshoi të Moskës, emërimi i fundit i një besniku të Kremlinit në një institucion kryesor kulturor.

Emërimi do të thotë se Gergiev, i cili gjithashtu drejton teatrin rival Mariinsky në Shën Petersburg, do të ketë kontroll artistik mbi dy bizhuteritë e kurorës së baletit dhe operës ruse.

Në një deklaratë në teatrin Bolshoi të premten, zëvendëskryeministrja ruse Tatyana Golikova tha se Gergiev do të drejtojë institucionin për pesë vjet.

Gergiev, 67 vjeç, ka qenë i afërt me Presidentin rus Vladimir Putin që nga fillimi i viteve 1990 dhe e ka mbështetur publikisht shumë herë, duke përfshirë paraqitjen në një reklamë televizive për fushatën e tij të vitit 2012, mbështetjen e aneksimit të Krimesë në vitin 2014 dhe kryerjen e një koncerti patriotik në qytetin sirian të Palmyra në 2016.

Dikur ishte një nga dirigjentët ndërkombëtarë më të ngarkuar në botë, por është shfaqur si një person non grata në perëndim për refuzimin e tij për t’u distancuar nga Putini që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Valery Gergiev performoi me Orkestrën Filarmonike të Mynihut në Bukuresht vitin e kaluar.

Menjëherë pasi trupat ruse filluan pushtimin e tyre, ai u shkarkua si kryedirigjent i Filarmonisë së Mynihut. Gergiev është shfaqur me Orkestrën Mariinsky në Kinë, ku mori ovacione gjatë turneut të parë jashtë vendit të ansamblit që nga nisja e luftës në Ukrainë.

Simon Morrison, një specialist kryesor i muzikës ruse në Universitetin Princeton, tha se ishte e paprecedentë në Rusinë moderne që një person të drejtonte si Bolshoi të Moskës ashtu edhe rivalin e saj në Shën Petersburg.

Është pjesë e agjendës së Putinit për rivendosjen e imperializmit rus.

Si Putini dhe Gergiev promovojnë idetë e vjetra ruse të kalbura, nacionalizmin, ortodoksinë dhe konservatorizmin.

Putini e bën atë në ushtri dhe politikë, ndërsa Gergiev në kulturë.

Ajo që mund të presim janë shfaqjet në operat Bolshoi që afirmojnë vendin ukrainas, polak dhe gjeorgjian në perandorinë ruse.

Gergiev do të zëvendësojë drejtorin aktual të Bolshoi, Vladimir Urin, i cili iu bashkua teatrit në vitin 2013 dhe përgjithësisht konsiderohej si një administrator dhe drejtor artistik i zoti.

Menjëherë pasi trupat ruse hynë në Ukrainë në shkurt 2022, Urin ishte një nga figurat e shumta kulturore që nënshkroi një letër të hapur duke u bërë thirrje “të gjithëve nga të cilët varet që të ndalojnë të gjitha aktivitetet e armatosura”.

Morrison tha: “Urin tregoi pak ndërgjegje, ai e vuri veten në një pozicion të rrezikshëm. Njeriu duhet ta respektojë atë për këtë dhe për mënyrën se si drejtoi Bolshoin. Ai bëri një punë të shkëlqyer.”

Autoritetet ruse kanë goditur gjithashtu figurat kulturore që kanë kritikuar luftën, ku shumë prej tyre janë përjashtuar nga puna.