BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Zbulohet plani i arratisjes së Putin nëse humb luftën në Ukrainë, ja ku mund të kërkojë azil

Zbulohet plani i arratisjes së Putin nëse humb luftën në

Një ‘spiun’ nga Moska ka zbuluar planin e presidentit rus Vladimir Putin, i cili thotë se së bashku me miqtë e tij po përgatisin për të ikur nga Rusia nëse ushtria e tij mposhtet në Ukrainë.

Sipas një kanali në Telegram, ky zbulim bombastik vjen nga brenda Kremlinit, nga një burim, i cili gjithashtu pretendon se Presidenti rus po vuan nga probleme të shumta shëndetësore.

Me ngecjen e ofensivës së Moskës në Donbas, Ukrainën që po përgatitet të rimarrë Khersonin e pushtuar dhe duke parë ekonominë e tij që po shkatërrohet, diktatori rus është “i vetëdijshëm për mundësinë e një ndryshimi të mprehtë të humorit në vend, në rast dështimi total.

Javën e kaluar, kanali “General SVR” raportoi se 69-vjeçari kishte vuajtur nga ‘të përziera të rënda’ gjatë natës, me mjekët që pretendohet se kanë qëndruar pranë shtratit të tij për rreth tre orë.

Në vijim të atij raporti, ata pretendojnë se ‘vetë Putini dhe shoqëruesit e tij po përgatisin plane për evakuim nga Rusia’.

Mendohet se çdo avion që do të transportonte Putinin dhe familjen e tij jashtë Rusisë do të shkonte në Siri, shteti më i afërt miqësor dhe liderin e të cilës, Bashar al-Assad, Putin e shpëtoi duke ndërhyrë në luftën civile në 2015.

Sidoqoftë, çdo fluturim nga Rusia në Siri do të duhej të kalonte përmes hapësirës ajrore të Turqisë, një shtet anëtar i NATO-s.

Nëse lideri i fortë i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, do të refuzonte lejen për kalimin e avionit të Putin dhe familjes së tij për të hyrë në hapësirën e tij ajrore, kjo do të prishte në mënyrë efektive rrugën më të shpejtë dhe ndoshta të vetme të arratisjes së tiranit rus.

Erdogan dhe Putin kanë një marrëdhënie komplekse, duke qenë miq dhe armiq në periudha të ndryshme gjatë dekadës së fundit, ndërsa secili lider përpiqet të lundrojë në vendin e tyre përmes një lagjeje sfiduese gjeopolitike.

Irani është një tjetër fuqi rajonale dhe armik perëndimor që do të ishte i interesuar për fatin e Putinit.

“Në parim, është e dobishme për Iranin dhe Turqinë që ta mbajnë presidentin rus në mërgim në rezervë, duke e përdorur atë, në varësi të situatës, si një levë apo si mjet pazari”, theksohet në kanalin në Telegram.

Megjithëse Turqia është anëtare e aleancës ushtarake perëndimore, nën udhëheqjen e Erdoganit, vendi ka prerë rrugën e vet diplomatike në marrëdhëniet ndërkombëtare. Në fillim të këtij muaji Putin u takua me homologët e tij turq dhe iranianë në Teheran, gjoja për të diskutuar mbi Sirinë.

Nuk është shumë e mundimshme të imagjinohet se Erdogan dhe presidenti iranian Ebrahim Raisi diskutuan privatisht mundësinë që Putin të kërkojë azil, nëse i ndodh një grusht shteti apo demonstrata për revolucion në Moskë.

Ndërkohë, forcat ukrainase u tha dje se po fitonin vrullshëm pranë qytetit të pushtuar Kherson. Sulmet ajrore kanë shkatërruar disa ura duke lënë trupat e mbetura ruse të kapura “mat” dhe një kundërofensivë për të rimarrë të vetmin qytet të madh që Rusia arriti të pushtonte pritet në javët e ardhshme.