BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Ekonomia

Denaj: Eksportet bujqësore drejt më shumë se 80 tregjeve elitare ndërkombëtare

Denaj: Eksportet bujqësore drejt më shumë se 80 tregjeve elitare

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj deklaroi sot se eksportet bujqësore në rreth 80 tregje elitare kanë arritur në 550 milionë dollarë, ndërsa objektivi për të arritur nivelin e 1 miliard dollarëve në 2030 është mëse i arritshëm.

“Falë mbështetjes së qeverisë sonë socialiste kemi pesëfishuar mbështetjen e drejtëpërdrejtë për fermerët dhe blegtorët, duke trefishuar prodhimin në perime, duke dyfishuar sipërfaqen e serrave dhe duke arritur në këtë moment që jemi, në këtë stacion të 2023-shit në 550 milionë dollarë eksporte, në 80 tregje elitare ndërkombëtare”, u shpreh ministrja.

Ky, vuri në dukje ministrja Denaj, është një stacion drejt destinacionit 2030 me 1 miliard dollarë eksporte, të cilat janë falë një përkushtimi dhe një pune të sipërmarrjes shqiptare, por pa lënë pas, tha ajo, mbështetjen e drejtpërdrejtë me fonde buxhetore dhe në infrastrukturë.

“Flasim për ato fonde, për atë projekt që është përafrimi me BE-në dhe siguria ushqimore. Këtu nuk mund të lëmë pa përmendur, jo vetëm punën e madhe laboratorike, duke filluar nga 6 teste laboratorike në 2013, në 1631 teste sot, për të arritur në destinacionin prej 2500 teste në 2030, por mbi të gjitha për certifikimin e 34.5 milionë fidanëve dhe më shumë se 1500 tonë produkte fare”, theksoi ministrja Denaj.

Infrastruktura nuk është vetëm filizi, vuri në dukje Denaj, por mbi të gjitha është ruajtja e sipërfaqes së tokës nga një kërcënim, që sot jo vetëm për Shqipërinë, për rajonin, por për gjithë botën është kërcënim real, që është ndryshimi klimatik.

“Dua të theksoj mbështetjen e padiskutueshme që është bërë në këto vite, jo vetëm me fonde buxhetore që kanë tejkaluar 250 milionë euro, por mbi të gjitha në objektivin për të realizuar 100 % të potencialit tonë ujitës në 2030 dhe 100 % të potencialit kullues në 2030 dhe për të dyfishuar nga 100 km, në 200 km mbrojtjen në argjinaturë, që asnjë sipërfaqe të mos jetë jashtë vëmendjes së prodhimit”, deklaroi Denaj.

Por ministrja u shpreh se sfidat janë të mëdha dhe se duhet ende shumë punë, sidomos drejt teknologjive të reja në infrastrukturë.

“Në raport me infrastrukturën, teknologjinë, kemi ende shumë punë për të bërë, është një kantier i madh që na vë para sfidës jo vetëm ne, sepse inovacioni sot është një qasje për çdo sektor, përfshirë bujqësinë”, tha Denaj.