BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Ekonomia

Indeksi i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Klima e biznesit nën nivelin mesatar

Indeksi i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Klima e biznesit nën

Shqipëria vijon të jetë një mjedis jo tërheqës për investitorët e huaj. Indeksi mbi klimën e biznesit vijon të mbetet nën nivelin mesatar të nevojshëm.

Lajmin e bënë të ditur dhoma e tregtisë amerikane, e cila thekson se mungesa e forcës punëtore e kualifikuar, monopolet, informaliteti dhe niveli i lartë i korrupsionit vijojnë të mbeten faktorë dekurajues për bizneset e huaja që të investojnë në ekonominë shqiptare.

Përfaqësuesit e bizneseve të huaja shprehen se korrupsioni i lartë nxit njerëzit e kualifikuar të largohen nga vendi, duke ngadalësuar kështu rendimentin prodhues.

Sipas anketës së zhvilluar nga organi përfaqësues, 64% shprehen se shqetësimi kryesor mbeten monopolizimi i një sërw industrive, që dëmton kështu konkurrencën e lirë, 63% vlerësojnë shkallën e lartë të informalitetit në vend dhe 59,5% shprehen se korrupsioni është në nivele shumë të larta.

Edhe pse Indeksi vjetor i dhomës amerikane mbi klimën e biznesit shënoi një rritje me 2% krahasuar me vitin e kaluar, ku nga 41.4 sot është 43.2%, shifrat janë ende shumë të ulwta për të krijuar një impakt pozitiv në rritjen ekonomike.

Ndërkohë, Presidenti i ri i Dhomës Amerikane të Shqipërisë, Grant Van Cleve theksoi se Indexi, edhe pse disa shohin gjysmën e gotës bosh, është në rrugën e duhur.

“Këtu po ndodhin disa gjëra: ka nisma për derregullimin mbi inspektorët, ka rezultate nga reforma në drejtësi, dhe me SPAK-un. Të gjithë këto bashkohen në rrugën e duhur për të kapërcyer në një nivel më të lartë, se kështu ndryshohet edhe perceptimi për zhvillimin, ftohen njerëzit që të kthehen përsëri në vend dhe të vijnë njerëz të rinj për të arritur në nivel domethënës”, tha zoti Cleve.

Në përmirësim, sipas këtij Indeksi, janë raportet e bizneseve me gjykatat, pronat private, intelektuale, me tatimet dhe doganat, me ministritë, si dhe nismat antikorrupsion.