BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Ekonomia

Nga sot të gjitha pensionet do të rriten, këto janë kategoritë që përfitojnë

Nga sot të gjitha pensionet do të rriten, këto janë

Ekspertja e ekonomisë, Erjola Hoxha ka komentuar zhvillimet më të fundit për sa i përket çështjes se pensioneve. Në një intervistë televizive, ajo ka folur dje në lidhje me rritjen e pensioneve dhe bonusit të pensionistëve.

Sipas ekspertes çështja e bonusit është e gjitha një keqkuptim sepse nuk ka një bonus pensioni në muajin Prill pasi ai është tërhequr në fundvit nga pensionistët, por nga krahu tjetër qeveria është në bisedime për një projekt që konsiston në rritjen e vlerës së pensioneve duke filluar nga kategoria më e ulët. Hoxha gjithashtu ka përmendur të gjitha kategoritë që pritet të përfitojnë nga kjo rritje.

E pyetur lidhur me diskutimet për një bonus ekstra qe pritet të jepet nga Qeveria në muajin Prill për pensionistët ajo ka thënë se ky lajm nuk është i vërtetë. “Mendoj që është një dezinformim sepse bonusi i fundvitit është tërhequr nga kategoria e pensionistëve në vlerën 5000 lekë të reja në dhjetor të vitit 2023, edhe ajo çfarë mund të jetë keq interpretuar është lançimi që ka bërë Ministri i Financave dhe Ekonomisë për një projekt të përbashkët me Bankën Botërore, projekt i cili konsiston në rritjen e vlerës së pensioneve duke filluar nga kategoria më e ulët.

Pra nuk flasim vetëm për kategorinë e pensionistëve që kanë dhënë një kontribut në sektorin publik apo atë privat por për disa kategori pensionesh që parashikon ligji për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore në Republikën e Shqipërisë.

Në këtë fazë është parashikuar pensioni me vlerën më të ulët deri në pensionin me vlerë më të lartë sipas një trendi rritës, duke nisur nga pensionistët e thjeshtë edhe pensionet sociale por edhe pensionet të përkrahjes familjare, të invaliditetit, të pamundësisë shoqërore, pensionet ushtarake si edhe ato të paaftësisë së përfituar në vendin e punës, të cilat janë pensione me një vlerë të konsiderueshme, që në krahasim me shpenzimet që këta pensionistë kanë për kujdesin dhe përmirësimin e gjendjes së tyre shëndetësore janë të papërfillshme.

Tani në Prill pra, është indeksimi që kryhet një herë në vit duke dhe duhet të kemi parasysh që indeksimi dhe bonusi janë dy gjëra të ndryshme. Indeksimi përfitohet për të gjithë pensionistët”, tha Hoxha.

Më tej ekspertja ka treguar gjithashtu mënyrën se si përllogaritet indeksimi i pensioneve dhe se cilat janë pritshmëritë për pensionistët e thjeshtë. “Llogaritet duke nisur me vlerën e pensionit që një pensionist merr mbi pensionin bazë por ka një përqindje që e vendos shteti në varësi të fondit total që ka vendosur dhe miratuar në fillim viti në buxhetin e vitit 2024, vlerë kjo e cila shpërndahet në mënyrë të barabartë tek të gjithë pensionistët.

Rritja është bërë në vlerën 1500 leke dhe 2500 lekë të reja për pensionistët në fshat dhe pensionistët në qytet, por bonusi është rritja që prej 4 vitesh e përfitojnë në fundvit, pra prag festash si rimbursim i vlerës së lartë të shpenzimeve.

Bonus tjetër nuk ka tani në muajin Prill ashtu siç është diskutuar lartë e poshtë. Do të ketë edhe një buxhet të caktuar për kategorinë e pensionistëve që marrin një pension minimal, i cili pas kalkulimeve se cilat janë vlerat më të ulëta të pensionit do të shpërndahet pikërisht për këtë kategori por nuk është vendosur akoma sepse ende është ne fazën e diskutimeve dhe nuk ka ende një buxhet të miratuar”, është shprehur ajo.