BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Ekonomia

Nisin aplikimet për subvencionet e bujqësisë, zv.ministri tregon procedurat që duhet të ndjekin fermerët

Nisin aplikimet për subvencionet e bujqësisë, zv.ministri tregon

Skema e re e subvencioneve për bujqësinë ka hyrë në fuqi. Duke filluar nga sot fermerët kanë rreth një muaj kohë për të aplikuar, por procesi pengohet me sa duket nga mungesa e certifikatave të pronësisë për tokën.

Për këtë çështje foli sot në edicionin qendror të lajmeve në Vizion Plus, zv. ministri i bujqësisë Dhimitër Kote.

Në intervistën për gazetarin Aleksandër Furxhi, Dhimitër Kote shpjegoi hap pas hapi procedurat që duhet të ndjekin fermerët për të aplikuar për subvencione, ndërsa sqaroi  edhe problemin me mungesën e certifikatës për një pjesë të fermerëve.

Dhimitër Kote: Kjo skemë është skemë e cila deri tani kanë aplikuar rreth 10 mijë fermerë. Këtë vit mendohet të ketë një numër më të madh fermerësh nga viti i kaluar që përfituan 65 mijë fermerë me një huxhet 51 mln dollar. Mendioj se edhe këtë vit do të jetë ky buxhet siç është bërë me rialokimin. Këtë vit mendohet të përfshihen dhe të marrin subvencion  rreth 70 mijë fermerë sipas një analize që ne  kemi bërë.

A do të përfitojnë fermerët që nuk kanë çertifikatë?

Dhimitër Kote: Për sa i përket problemit të aplikimit të gjithën fermerët duhet të kenë AMTP-në, pra aktin e marrjes së tokës në pronësi, jo certifikatën e pronësisë në zonat që nuk është bërë azhonimi i tokës që  të marri certifikatën e pronësisë nga zyrat e kadastrës. Pra  AMTP është gati në 98%v të territorit të Shqiprëisë.  E dyta duhet kontrata e qirasë nëse kanë marrë tokë me qira nga fermerë të tjerë, me një kontratë të  thjetshë jo të noetrizuar dhe  të miratuar dhe të  vërtetuar në qendrat e zyrave të pushtetit local në njesitë administrative ose në bashki. Duhet nipti dhe një llogari bankare. Ata që nuk kanë niptin ma një nga këto dokumenta shkojnë në drejtorine e bujqësisë, marrin vërtetimin dhe me këtë vërtetim shkojnë te tatimet, shërbimi është  me zero kosto.