BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Ekonomia

Plaku takim me ambasadoren Kato: Nxitje e tregtisë dhe investimeve midis Japonisë dhe Shqipërisë

Plaku takim me ambasadoren Kato: Nxitje e tregtisë dhe investimeve midis

 Drejtoresha e Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA) Laura Plaku priti sot në një takim ambasadoren e Japonisë në vendin tonë, Kikuko Kato.

Gjatë takimit ambasadorja Kato shkëmbeu mendime me drejtoreshën e AIDA-s, Plaku për mjedisin e investimeve në Shqipëri, si dhe nxitjen e tregtisë dhe investimeve midis Japonisë dhe Shqipërisë.

Palët ranë dakord mbi nënshkrimin e një memorandumi për forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dhe ndërmarrjen e nismave të përbashkëta në vijim.

Aktualisht Shqipëria dhe Japonia janë pak të lidhura pasi largësia e tregut i bën produktet të shtrenjta. Të dhënat nga Instituti i Statistikave tregojnë se eksportet e mallrave drejt Japonisë ishin 850 milionë lekë në 2023-shin, ndërsa importet 3.6 miliardë lekë.

Prej disa vitesh është ngritur edhe Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Shqipëri-Japoni e cila ka për qëllim të favorizojë zhvillimin e marrëdhënieve tregtare ndërmjet Shqipërisë dhe Japonisë nëpërmjet krijimit të një rrjeti kontaktesh ndërmjet korporatave, këshillimi, ndërmjetësimi, orientimi i tyre për vendosjen në tregun shqiptar.

 

Më të lexuarat