BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Ekonomia

Skema Kombëtare, Denaj: 9500 aplikime në blegtori

Skema Kombëtare, Denaj: 9500 aplikime në blegtori

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj zhvilloi një takim me blegtorët e Delvinës për t’i dëgjuar dhe diskutuar nga afër me ta mbi problematikat e sektorit.

Denaj bëri të ditur se në Delvinë dhe në të gjithë Shqipërinë, blegtorët janë prioritet i politikave bujqësore në Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural.

Ajo përcolli dhe historinë e një prej blegtorëve të kësaj zone, Xha Lilos 82 vjeç.

“Xha Lilo është shembulli se si dashuria për bujqësinë e blegtorinë nuk njeh moshë. Ai është 82 vjeç dhe bashkë me djalin dhe nusen e djalit kujdeset për stanin me 300 krerë dhe dëshiron ta rrisë akoma. Xha Lilo na mëson se trashëgimi i kulturës dhe traditës së punës në bujqësi e blegtori tek brezat e rinj është shumë i rëndësishëm”, u shpreh Denaj.

Ministrja deklaroi se “me mbylljen e aplikimeve për Skemën Kombëtare 2024, shënojmë 9500 aplikime në total për masën e blegtorisë, ndër të cilat 50 janë aplikime si grupim blegtorësh”.

“Do të vijojmë mbështetjen e dedikuar për të forcuar prodhuesit në këtë sektor jetik për ofertën ushqimore dhe të gjithë ne, konsumatorët”, tha Denaj.

 

Më të lexuarat