BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Ekonomia

Skema Kombëtare e Mbështetjes, rreth 60 mijë fermerë kanë dorëzuar dosjet

Skema Kombëtare e Mbështetjes, rreth 60 mijë fermerë

Rreth 60 mijë fermerë në shkallë vendi, kanë dorëzuar dosjet deri tani për të përfituar subvencione nga Skema Kombëtare e Mbështetjes në Bujqësi 2024.

Zëvendësministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Arjan Jaupllari në një prononcim për mediet tha se, “numri total i aplikimeve ka shkuar në 59 750 aplikime. Ndërkohë që deri në datën 19 prill, pritshmëria jonë është që aplikimet mund të shkojë edhe deri në 70 mijë, ku pjesën më të madhe e zë nafta”.

Sipas tij, këtë vit risi është aplikimi në grup.

“222 aplikantë janë bashkuar në grup, numrin më të madh të aplikantëve të bashkuar në grup e shënojnë prodhuesit në serra. Kemi edhe aplikimet të sektorit të blegtorisë për tufën bazë, edhe për bimët mjekësore”, u shpreh Jaupllari.

Jaupllari tha se, “në fazën e dytë, do të bëhet verifikimi i dokumentacionit dhe në fazën e tretë do të nisë verifikimi në terren për çdo aplikant”.

Nga buxheti i shtetit janë rreth 3.3 miliardë lekë që do të alokohen për mbështetjen e fermerëve, ku 1.2 miliardë prej tyre shkon për naftën dhe 2.1 të tjera për blegtorinë, bimët mjekësore dhe serrat.

 

Më të lexuarat