BREAKING NEWS

London activates the secret plan to reveal the connections of Albanian politicians with criminals, Lord Dingeman is coming to Tirana today, training SPAK prosecutors for money laundering and seizing property, here are the "VIP" names at risk, the Briti...

London activates the secret plan to reveal the connections of Albanian
x
BREAKING NEWS

Here's who gave the order to kill Servet Pëllumbi and how the state gangs led by General Agim Shehu ambushed us at Ura e Dajlani, Spartak Braho remembers the violence of '96 and reveals the conversation inside the car with the high official of the SP

Here's who gave the order to kill Servet Pëllumbi and how the state
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela and Petro Koçi confess the horror of May '96: How the socialists were raped, bloodied and tortured by order of Sali Berisha, SPAK to investigate the incident

Bujar Çela and Petro Koçi confess the horror of May '96: How
x
BREAKING NEWS

Pact to eliminate the Justice Reform, Berisha-Bardhi against the resolution, but become part of the special commission to escape from SPAK cells

Pact to eliminate the Justice Reform, Berisha-Bardhi against the resolution, but
x
BREAKING NEWS

The man who opposed the USA for the election of Altin Duman as the head of SPAK leaves, the way is opened for the well-known professor

The man who opposed the USA for the election of Altin Duman as the head of SPAK
x
BREAKING NEWS

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of Monika Kryemadhi and Flamur Noka, this is what is happening inside SPAK

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of
x
BREAKING NEWS

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok Çupi confesses the unsaid after the proposal of Argita as the head of "Rithemelim", from the murders under his power and the details from the night when he was elected president, how h...

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok
x
BREAKING NEWS

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of Reestablishment is revealed, he presented himself as a person in the know, not as a whistleblower

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of
x

Aktualitet

The assassination of Gentian Bejtja/ Klodiana Lala discloses the sensational details: Here's what happened in the hours after the murder and how the investigators tracked down the perpetrators

The assassination of Gentian Bejtja/ Klodiana Lala discloses the sensational

The show "Në Shënjestër" by Klodiana Lala addressed the assassination of Gentian Bejtja in Fushë Krujë, who was executed with a barrage of bullets near his apartment a few weeks ago.

Could this be one of the most sophisticated murders, where the criminal group that carried out the execution of Gentjan Bejtja, inside the yard of his apartment, was so careful in their movements that they erased any possible traces of the murder. Although more than a month has passed since the day of the execution and the crime may seem somewhat perfect, and despite the almost sterile way of doing the job, it seems that not everything has gone to perfection for the squad of shooters and the order of murder. Apparently, during their departure from the scene, in the run to escape the police, they could not escape the security cameras, but also the eyes of the eyewitnesses. They saw them masked not far from the scene, just a few minutes after the crime was committed in the afternoon of March 15 in the village of Larushk in Fushë-Kruja. For the first time, the show "Në Shënjestër" will publish through this account what happened in the hours following the murder of Gentjan Bejtje, where Ilir Beqaraj, who also bears the surnames Brahimi and Mancellari, born in Milot, but resident in Tirana as well as Edison Haxhiu, also born in Milot and resident in the capital. Both with 8 years of education, while the first lives in one of the villas of the luxury complexes on the outskirts of Tirana.

But what seems to have betrayed the first two arrested on this criminal event, was the movement of a Black Golf type vehicle, near the place where the perpetrators' car was burned. This vehicle was seen moving fast near the village of Hasan, where the Land Rover suspected of being used in the crime was found burned.

 "On March 15, 2024, around 4:14 p.m., unidentified persons shot and killed citizen Gentjan Bejtja in the courtyard of his apartment in the village of Larushk, Fushë-Kruje. "Where the perpetrators, after realizing their criminal intent, left in a black 'Land Rover Discovery' brand vehicle, which they abandoned and burned a few minutes later in the village of Hasan, Fushë Krujë," the file states.

But while it was thought that the crime was committed by a single car, in this case a Land Rover Discovery, the group of investigators is convinced that two vehicles were present in this event, which then parted ways. One of these vehicles also identified by the security cameras is a Black Golf, which was later verified as belonging to citizen Edison Haxhiu, already detained by the police.

 “Nga këqyrja paraprake e kamerave të sigurisë të marra nga një subjekt privat në rrugën kryesore, që lidhet me rrugicën që të dërgon në banesën e shtetasit Gentjan Bejtja, rezulton se në orën 16:14 aty futet një automjet në dukje i markës ‘Land Rover’ Discovery me ngjyrë të zezë, që dy minuta më pas, në orën 16:16 largohet duke dalë në rrugën kryesore dhe lëvizur në drejtim të mbikalimit të Fushë- Krujës. Nga të dhënat e siguruara n? rrugë operative, është mësuar se autorët pasi kanë djegur mjetin e markës ‘Land Rover’, në fshatin Hasan, Fushë-Krujë janë ndarë dhe larguar në drejtime të ndryshme. Përkatësisht me një automjet tip ‘Golf’ me ngjyrë të zezë pa targë në pjesën e pasme dhe një mjet tjetër”, thuhet në dosjen hetimore.

Po ndërsa automjeti tip ‘Land Rover’, që u pa të hynte dhe të dilte në harkun kohor të dy minutave në rrugicën që të çon në banesën ku më pas u vra Gentjan Bejtja, u verifikua që ishte i vjedhur në muajin korrik të vitit 2023 në qytetin e Shkodrës, ndërsa targat në Tiranë, në fillim të vitit 2024, mjeti tjetër tip ‘Golf’ i zi i dyshuar se është përdorur në krim, është parë të lëvizë pa targa të pasme pranë vendit ku po digjej makina e autorëve.

“Nga këqyrja e kamerave të sigurisë të subjekteve private pranë vendit ku po digjej makina ‘Land Rover Discovery’, në fshatin Hasan të Fushë-Krujës, është parë të lëvizë me shpejtësi një automjet tip ‘Golf’ me ngjyrë të zezë. Që më pas konstatohet në autostradë, në sens lëvizje Fushë Krujë-Vorë, dhe teksa futet në fshatin Bubq. Mjeti tip ‘Golf’ me ngjyrë të zezë, që rezulton se nuk ka targa të pasme”, thuhet në dosje.

Por kjo nuk është lëvizja e vetme që mjeti tip ‘Golf’ kryen përgjatë këtij intervali kohor. Edhe pse në momentin e parë, grupi hetues nuk mundi të shquajë nëpërmjet pamjeve filmike, targën në pjesën e përparme të automjetit, në mungesë të atyre të pasme, kjo gjë u mundësua pasi kjo makinë shikohet teksa lëviz në një tjetër itinierar. Këtë herë vetëm 25 minuta pasi ishte kryer vrasja e Gentjan Bejtjas, në zonën e Ishmit në Durrës. Nëpërmjet targës u arrit të identifikohej edhe pronari i automjetit.

 “Në orën 16:40, automjeti ‘Golf’ shfaqet në lëvizje në Ishëm, nga ku dallohet targa e parë ‘AB 960 GG’. Nga verifikimet në sistemin E-gjoba, rezulton se targa ‘AB 960 GG’ i përket automjetit të markës ‘Wolksvagen’, modeli ‘Golf’ me ngjyrë të zezë, në pronësi të shtetasit Edison Haxhiu, lindur në Milot dhe banues në Tiranë. Automjet që figuron ‘Alert’, pasi më datë 12 Gusht 2022 është konstatuar nga radarët e policisë rrugore, duke qarkulluar në aksin rrugor Laç-Thumanë, me shpejtësi tej normave të lejuara”, thuhet në dosjen hetimore.

Do të ishte pikërisht ky konstatim që do të çonte edhe në identifikimin e një personi të dytë, që edhe ky dyshohet se është një nga personat që ka marrë pjesë si bashkëpunëtor në vrasjen e Gentjan Bejtjas, pasditen e 15 marsit në serën në oborrin e banesës së tij në fshatin Larushk të Fushë-Krujës.

This person would be Ilir Beqaraj, who also had the surnames Brahimi and Mançellari, who appeared to have numerous entrances and exits from the border points with a black 'Golf' type vehicle, together with the owner of this vehicle, Edison Haxhiu and a person third identified with the initials AM

 "From the verifications in the systems administered by the State Police, it results that with the vehicle of the brand 'Golf' with license plates 'AB 960 GG', they traveled and were registered at the entrance and exit of the border crossings, except for the owner Edison Haxhiu and the citizen AM and Ilir Beqaraj (alias Brahimi, or Mançellari) born in Milot and living in Tirana. In the following, film footage was administered and reviewed along the route that allegedly depicted the perpetrators approaching and leaving the scene , " the file says.