BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Here is the dirty agreement of Rama, Meta and Berisha that is still in force, their tactics of threatening files, the scheme that the prime minister is using with the internationals to stay in power and the two heavy blows that will be...

Kreshnik Spahiu: Here is the dirty agreement of Rama, Meta and Berisha that is
x
BREAKING NEWS

Head of the Joint Movement, Arlind Qori: I'll show you the recipe to topple Edi Rama and the economic oligarchy that supports him, here is the file that if properly investigated by SPAK will put the prime minister behind bars, Meta-Berisha head and nec...

Head of the Joint Movement, Arlind Qori: I'll show you the recipe to topple
x
BREAKING NEWS

Here is the key witness who made the "hole" from Meta's cell for the "CEZ-DIA" affair, SPAK has seized the cell phones of Kryemadhi and her children with conversations from 2013-2015, 100 people are questioned, from relatives, associates and doctors , ...

Here is the key witness who made the "hole" from Meta's cell for
x
BREAKING NEWS

Minister of Finance, Ervin Mete: Here's what you need to know about the categories that benefit from salary increases, the details of pension indexation and the period when the bonus will be distributed, there will be a support package for the needy, h...

Minister of Finance, Ervin Mete: Here's what you need to know about the
x
BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir Meta's old illness, his maneuvers with the exception of Monika Kryemadhi and the strong behind-the-scenes happening inside the former LSI, from the departure of their safes associate...

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir
x

Aktualitet

The NATO air base in Kuçovo is opened, 6 F35, F16 and EuroFighter F-2000 aircraft, 2 "Black Hawk" helicopters and several "Bayraktar" drones present a spectacle in the sky, the news also echoes in Moscow

The NATO air base in Kuçovo is opened, 6 F35, F16 and EuroFighter F-2000

As the "SOT" newspaper had warned, Albania reopened the Kuçova air base yesterday, which will now be the Alliance's tactical and operational base. The first to take off in the air, giving a spectacle in the sky of Kuçova, were the airplanes. Two F35s, two F16s and two Eurofighters demonstrated the tactical and technical capabilities of these military aircraft. Then the "Bayraktar" drones, which were brought a few days ago from Turkey, were launched. For the first time in the air, the two new "Black Hawk" helicopters. For this base, NATO has invested approximately 50 million euros and more than 5 million euros have been invested by the Albanian government. The NATO Tactical Air Base will play a key role in supporting North Atlantic Treaty Organization operations and exercises, serving as a hub for Air Force activities, with advanced infrastructure for fighter and transport aircraft. of the Alliance. The entire ceremony, where along with political personalities, there were leaders of structures and senior military personnel of the Alliance's partner countries, military attachés, was observed by the US military plane, launched from Great Britain and which flew over the sea in front of Vlora.

Cummings: Kuçova base, NATO's modern station for the Western Balkans

Also present at the ceremony was the General Manager of the NATO Support and Procurement Agency (NSPA), Stacy. A. Cummings, who assessed yesterday that Kuçova is already a modern station for NATO operations in the Western Balkans. At the ceremony organized for the opening of the NATO air base in Kucove, Cummings said that the works were completed within the expected time and in accordance with the initial budget. "Kuchova Air Base contacted us for the design and service to work side by side with Albania and Italian contractors and with the invaluable support of the local authorities of Albania we offered excellent quality works, with materials of NATO standards. The works were completed within the expected deadlines and in accordance with the initial budget, a truly challenging achievement considering the inflation that occurred during the realization of the project", she declared. According to her, improvements were made with modernizations that include the renovation of a control tower as well as a modernized control room and spaces that provide storage and lighting. "This has been the execution of the first NATO investment program in Albania and NSPA is proud to have provided efficient and fast enough support for Albania to realize this step in infrastructure, not only for the host country, but also for Alliance", she said. Cummings announced that "as the lead agency for acquisitions at the international level for systems support in NATO, we demonstrate our capacity to act on complex and urgent projects." "Building on this foundation stone, we look forward to extending the partnership in Albania, expanding the range of acquisitions of logistics infrastructure, as well as the support of operations and various services. NSPA is ready to increase the international capacities and strengthen the ability of the Alliance to fulfill its basic tasks for the prevention of crises, their management as well as for common security", underlined Stacy. A. Cummings.

NATO General: Albania ready to take more responsibility to protect peace

Ndërkohë komandanti i NATO-s gjeneral lejtnant, Juan Pablo Sanchez De Lara deklaroi dje nga Kuçova se Shqipëria është më shumë se kurrë e gatshme të marrë përgjegjësi për të mbrojtur sigurinë dhe paqen. Në ceremoninë e hapjes së bazë ajrore të NATO-s, në Kuçovë, e cila do të shërbejë edhe për të çuar në një tjetër nivel përgatitjen e aviatorëve tanë, ndërkohë që i jep vendit tonë një rëndësi të re gjeostrategjike, De Lara tha se përurimi i saj dëshmon se aleanca jonë, me një qasje 360 gradëshe është e angazhuar mjaft në rajon dhe se koalicioni merr në konsideratë angazhimin e Shqipërisë për sigurinë e NATO-s si e tërë. “Nga qendra jonë jemi tejet të angazhuar të mbrojmë qiejt e NATO-s. Shqipëria është integruar plotësisht në sistemin e mbrojtjes ajrore të NATO-s në 2018, si pjesë e përpjekjes së saj për të rritur ndërveprueshmërinë dhe integrimin me Aleancën Atlantiko-Veriore, me synim për të siguruar paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”, tha zyrtari i NATO-s. De Lara u shpreh se përfshirja e Shqipërisë në mbrojtjen ajrore të NATO-s është simbol i kontributit të saj në këtë pjesë të Aleancës dhe kjo dëshmon unitetin dhe vendosmërinë e NATO-s, si po tregojmë aktualisht në rastin e sulmi të paligjshëm e pushtimit të paligjshëm rus në Ukrainë.

Reagon ministri italian i Mbrojtjes

Sakaq ministrit Italian i Mbrojtjes, Guido Crosetto, i cili mori pjesë në ceremoninë hapëse të bazës së NATO-s në Kuçovë e vendosi fokusin e fjalës së tij në marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Italisë, ndërsa tha se kjo bazë është mesazh i qartë për përballimin e sfidave të së tashmes dhe së ardhmes. “Kremtojmë sot një moment domethënës që shënon njëherësh një pikarritje të bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Italisë, një pikë kthese për Ballkanin Perëndimor. Përurimi i bazës, fryt i një rruge aspak të lehtë, mbërrin në një moment ndryshimesh të thella në arenën ndërkombëtare. Tregon angazhimin e Shqipërisë krah Italisë, një vend që ndajmë lidhje të thella historike, miqësie, përveç fqinjësisë gjeografike. Rrugëtimi drejt demokracisë i Shqipërisë nisi vite më parë që e bëri të anëtarësohej në Këshillin e Europës në ‘95 dhe në NATO-s në 2009. Një rrugëtim që ka tipare të përbashkëta me Italinë. Shqipëria është një shtyllë solide dhe sistemi vlerash, Italia që e ka mbështetur me forcë vendimin për anëtarësim në BE. Gjesti që bën Italia është shenjë e një miqësie të thellë, shenjë e vullnetit për të ndërtuar një bashkëpunim më të fortë në çdo fushë. Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes është shtyllë themelore në marrëdhëniet mes dy vendeve. Një mbështetje e ndërsjellë e jona që shfaqet përmes stërvitjeve të përbashkëta, e veprimtarisë të shkëmbimit në çdo nivel. Përurimi i bazës nuk është vetëm një pikëmbërritje e arrirë por një pikënisje për bashkëpunime në të ardhmen. Në një kohë që karakterizohet nga pasiguria dhe sfida komplekse, e sotmja është mesazh i qartë, bazë për të përballuar sfida të së tashmes dhe të ardhmes”, deklaroi Crosetto.

The NATO base in Ku?ovo worries Russia

But the Russian media also echoed the inauguration of this base yesterday, as Edi Rama's statement, which also mentioned Russia, did not escape them. "Albania opened the Kuçova military airport, built by the Soviet Union, to house the NATO air force. This was announced by the press service of NATO. "The reconstruction of the Kuçova air base is a strategic investment and shows that we must continue to strengthen our presence in the Western Balkans," said the alliance's spokesperson Dylan Ëhite. The airfield is located 80 km from the capital of Albania, the cost of reconstruction was 50 million euros. This base will add another element of security in the Western Balkans. Today we live in a different era and fortunately, on the other side,' Reuters quotes Albanian Prime Minister Edi Rama as saying. He linked the opening of the airbase to the "threat" that is claimed to originate from Russia", "Tass" writes.