BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Aktualitet

Prodhimi i armëve në Poliçan i pamundur, Shqipëria nuk ka teknologji dhe pajisjet nuk janë vënë kurrë në punë, si i kanë “asgjësuar” 187 avionë sulmi dhe 3 baza ajrore, në Kuçovë vetëm sa është hedhur asfalti, ish-ministri i Mbrojtjes dhe Artan Hoxha tregojnë situatën brenda uzinave të armatimeve

Prodhimi i armëve në Poliçan i pamundur, Shqipëria nuk ka

A mund të prodhojë Shqipëria armë? A i kemi kapacitetet dhe teknologjinë  e duhur. Për këtë situatë ka folur ish-ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë, Fatmir Mediu dhe gazetari Artan Hoxha. Mediu  shprehet qartë se Shqipëria nuk i ka kapacitetet dhe teknologjinë për të prodhuar armë. Në një intervistë televizive, ai tha ditën e djeshme se vendi ynë për herë të fundit ka tentuar të prodhojë fishekë apo edhe kallashnikovë në 2006-2007 me kërkesë të partnerëve tanë, e cila funksionoi për një periudhë të shkurtër kohore. Ai tha se në Shqipëri ka teknologji kineze dhe ruse. Mediu u shpreh se Shqipëria ka pasur tre uzina kryesore të prodhimit të armëve, lëndëve plasëse dhe municionit, të cilat sot sipas tij, janë kthyer në fabrika demontimi. Ai tha gjithashtu se në Poliçan janë dy pajisje franko-zvicerane për prodhimin e fishekëve, por që sipas tij, nuk janë vendosur asnjëherë në punë. “Shqipëria për herë të fundit ka tentuar të prodhojë fishekë apo edhe kallashnikovë në 2006-2007 me kërkesë të partnerëve tanë, e cila funksionoi për një periudhë të shkurtër kohore. Por nuk e ka teknologjinë. Në Shqipëri ka teknologji kineze dhe ruse. Me sa kam unë dijeni janë dy pajisje për prodhimin e fishekëve në Poliçan që janë franko-zvicerane, por që nuk janë vendosur asnjëherë në punë. Unë dëgjova Peleshin që tha ne duhet ta rivitalizojmë industrinë ushtarake, por kjo lloj kërkese e Zelenskyt është një kërkesë për emergjencë që nuk përputhet me mundësitë që ka Shqipëria. Pastaj ç’mund të bëjë më pas Shqipëria, kjo është një çështje tjetër. Kanë qenë tre fabrika, ajo e prodhimit të fishekëve në Poliçan, të armëve apo kallashnikovëve në Gramsh dhe në Mjekëz ajo e prodhimit të lëndëve plasëse. Këto u kthyen më tepër për demontimin dhe shkatërrimin e armëve dhe sot në dijeninë timë nuk ka më dijeninë time sot teknologji për armët. Nga demontimi para Gërdecit ka pasur 100 viktima të tjera po ju s’dini gjë”, tha Mediu.

Krahasimi i Artan Hoxhës

Nga ana tjetër, edhe gazetari Artan Hoxha shprehet se dikur vendi ynë ka pasur një ekip me 187 aeroplanë sulmi të tipit, MIG 17, MIG 19 dhe MIG 21, të cilët janë “asgjësuar”. Sot, sipas tij Shqipëria ka përfunduar vetëm me 3 dronë ‘Bayraktar’. Po ashtu ai ka ironizuar duke thënë se baza e Kuçovës vetëm sa është asfaltuar.  “Në bazën ajrore të Kuçovës, mbi një avion luftarak MIG 19-të, të Forcës Ajrore të Ushtrisë së Republikës së Shqipërisë. Eh, ishin kohëra të tjera. Ishte shekull tjetër, shekulli i 20-të. MIG-19 është një tip avioni sulmi, i futur në shërbim nga FA të Shqipërisë, në vitin 1962. Ishte avioni kryesor luftarak i Ushtrisë Shqiptare për 43 vite me radhë. Ushtria Shqiptare dispononte 75 avionë sulmi të tipit MIG 19-të. Duke pasur numër të madh avionësh MIG 19, skuadrilje avionësh sulmi të këtij lloji, ishin shpërndarë në tre bazat ushtarake ajrore të Kuçovës, të Gjadrit dhe të Rinasit. Nga viti 2005, Shqipëria e nxori nga shërbimi të gjithë flotën ajrore të avionëve luftarakë të përbërë nga 187 aeroplanë sulmi të tipit, MIG 17, MIG 19 dhe MIG 21... Prej vitit 2005, Shqipëria disponon vetëm një flote të kufizuar helikopterësh transporti... Ndërsa sot, 4 mars 2024, u zhvillua gjithë ajo ceremoni e madhe, pasi Shqipëria, më në fund ka vetëm 3 dronë Bayraktar…Dikur kishim një flotë të tërë me 187 avionë sulmi dhe 3 baza ajrore, tani riveshëm me asfalt pistën e bazës ajrore te Kuçovës dhe sapo morëm 3 dronë…”, thotë Hoxha.