BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Australianët në panik, zhduket një kapsulë radioaktive, shkakton sëmundje kancerogjene (FOTO)

Australianët në panik, zhduket një kapsulë radioaktive,

Një kërkim urgjent është duke u zhvilluar në Australinë Perëndimore pasi një kapsulë e vogël që përmbante një substancë radioaktive u zhduk. Kutia përmban një sasi të vogël të Caesium-137 radioaktiv, i cili mund të shkaktojë sëmundje serioze nëse preket. Ai humbi midis qytetit të Newman dhe qytetit të Perthit në mes të janarit - një distancë prej afërsisht 1,400 km (870 milje). Publiku është paralajmëruar të qëndrojë larg kapsulës nëse e sheh atë, shkruan BBC.

Ai po transportohej me një kamion midis një lokacioni miniere në veri të Newman në rajonin e Pilbara dhe pjesëve verilindore të Perthit midis 10-16 janarit, kur u shkatërrua. Caesium-137 është një substancë që përdoret zakonisht në operacionet minerare. Departamenti i Shërbimeve të Zjarrfikësve dhe Emergjencave (DFES) ka thënë se kapsula nuk mund të përdoret me armë, por mund të shkaktojë djegie nga rrezatimi dhe të ketë rreziqe të tjera afatgjata si kanceri.

Objekti lëshon një sasi rrezatimi, tha Dr Andrew Robertson, shefi shëndetësor i shtetit dhe kryetar i Këshillit Radiologjik.

"Shqetësimi ynë është se dikush do ta marrë atë, duke mos ditur se çfarë është. Ata mund të mendojnë se është diçka interesante dhe ta mbajnë atë, ose ta mbajnë në dhomën e tyre, ta mbajnë në makinën e tyre ose t'ia japin dikujt", tha ai. 

DFES ka publikuar një ilustrim të objektit, i cili ka përmasa 6mm me 8mm. Vendet ku filloi dhe mbaroi transporti janë kontrolluar dhe po bëhen përpjekje për të përcaktuar rrugën e saktë dhe ndalesat që janë bërë për të ngushtuar fushën e kërkimit.