BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Gossip

Treni i Harry Poter rrezikon mbylljen, zbulohet arsyeja e fortë

Treni i Harry Poter rrezikon mbylljen, zbulohet arsyeja e fortë

Treni “Hogwarts Express”, një nga përvojat më ikonike hekurudhore në Mbretërinë e Bashkuar, po përballet me telashe në linjë. Treni tradicional që çon Harry Potter dhe magjistarët e tjerë në shkollë njihet si treni me avull Jacobite.

Lokomotiva e vjetër Jacobite e WCR bie në kundërshtim me rregullat e Zyrës së Hekurudhave dhe Rrugëve (ORR) për mbylljen e dyerve. Rregullatori britanik i sistemit hekurudhor thotë se sistemet e mbylljes qendrore duhet të vendosen në dyert e karrocave, një përmirësim për të cilin kompania ankohet se do të ishte shumë i kushtueshëm.

Kjo mund të nënkuptojë që udhëtimet e Jacobite nëpër Viaduct mahnitës Glenfinnan në Skoci nuk janë të disponueshme nga marsi i vitit të ardhshëm.

Ka qenë një sagë e vazhdueshme, ORR parashikoi dy përjashtime 10-vjeçare nga rregullat se si mbylleshin dyert e karrocave, të cilat skadonin në mars 2023.

Pas një inspektimi në korrik, rregullatori zbuloi se problemet me bravat dytësore të dyerve po i vendosnin pasagjerët “në rrezik të lëndimeve të rënda personale”. Ai tha gjithashtu se stjuardët nuk po i ndalonin njerëzit të mbështeteshin në dyer ose të vareshin nga dritaret e hapura ndërsa treni po lëvizte.

Por ORR i dha Jakobitit një përjashtim të përkohshëm në gusht. Kjo afat skadoi më 30 nëntor dhe operatorit i është dhënë një shtyrje tjetër deri në fillim të vitit të ardhshëm.

Rezultati i një shqyrtimi gjyqësor të kërkesës së sistemit të mbylljes pritet në janar, raporton BBC. Dhe WCR lejohet të vazhdojë të largohet derisa të jepet një gjykim ose 29 shkurt 2024, cilado që të vijë e para.