BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Lifestyle

A doni një jetë të lumtur? Duhet të hiqni dorë nga këto gjëra

A doni një jetë të lumtur? Duhet të hiqni dorë nga

Ne mbajmë me vete shumë “bagazhe” të panevojshme dhe krijojmë shumë zakone të këqija. Ngatërrohemi nëpër këto zakone dhe shpesh herë kemi nevojë për kujtesa, që të pastrojmë mendjen tonë. Ja disa prej zakoneve dhe sjelljeve më të këqija, nga të cilat duhet të hiqni dorë.

Asgjë nuk është e përsosur dhe nuk duhet të harxhoh kohë në pritje të të përsosurës. Jeta e përsosur, partneri i përsosur, puna e përsosur dhe trupi i përsosur nuk ekzistojnë. Ne mund të përpiqemi vetëm që të pranojmë me të vërtetë atë që jemi, duke u përmirësuar ne vetë, bashkë me aspektet e jetës sonë.

Mos e kalo jetën duke e parë gotën gjysmë bosh. Negativiteti është një pjesë e qëndrueshme e jetës së gjithësecilit. Mos injekto në mënyrë aktive më shumë negativitet në jetën tënde. Merr aspektet negative të jetës tënde dhe shih potencialin për rritje.

Nuk na është garantuar asgjë në jetë. Një njeri mund të punojë drejt një objektivi, dhe pa patur aspak faj ai vetë, gjithçka mund të shembet. Për të qenë të suksesshëm dhe të lumtur, duhet të jeni fleksibël. Trajtojeni të ardhmen ashtu si është, një e panjohur, por mos e mbush të panjohurën me frikërat e tua apo me negativitet.

Ju nuk jeni budallenj, të pavlerë apo të shëmtuar. Jeni ata që jeni, por nuk është e gjitha. Mos e destino vetveten për të dështuar apo mos e ndëshko veten për shkak të opinioneve të pavërteta. Jeni të përsosur ashtu si jeni, dhe kjo mund të jetë  e vështirë për t’u kuptuar. Nëse kuptoni se ka aspekte të vetes suaj që nuk ju pëlqejnë, ndryshojini.

Cdo herë, ju bëni aq mirë sa mundeni. Mbas faktit mund të kuptoni se mund të kishit bërë më shumë, por në atë kohë, këtë gjë e kishit të paditur. Mos i vër fajin vetes apo të tjerëve për mosarritjet e jetës. Prano atë që ka ndodhur dhe mëso prej saj.

Marrëdhënia mori fund për një arsye, besoju atyre arsyeve dhe ec përpara. Nëse jeni shumë i zënë duke parë në të shkuarën, atëherë do ju shpëtojë gjëja më e mirë që ju vjen. Mund të jetë e lehtë të kërkosh një ndjesi përmbylljeje pas një marrëdhënieje, por duhet të kuptosh se marrëdhëniet e vjetra kanë qenë humbje kohe, vetëm nëse ne i lejojmë të jenë të tilla.

Nëse mund të bësh një gjë për veten tënde, atëherë duhet të jesh ti që duhet ta bësh. Duhet të përpiqesh të vazhdosh të rritësh dhe kultivosh burimet e tua. Të tjerët do ju lënë në baltë, në mos një ditë, një ditë tjetër, kështu që është më mirë të kesh aftësinë t’i bësh vetë gjërat e tua.