BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Lifestyle

A është e nevojshme vetmia për mirëqenien tonë? Ja si përgjigjen ekspertët

A është e nevojshme vetmia për mirëqenien tonë? Ja si

Koncepti i vetmisë shpesh merr një konotacion të keq në shoqërinë moderne, ku ndërveprimi social vlerësohet shumë dhe të qenit vetëm shpesh barazohet me të qenët fillikat. Megjithatë, hulumtimet e fundit sugjerojnë se kalimi i kohës vetëm, ose në vetmi, në fakt mund të ketë përfitime të rëndësishme për mirëqenien tonë mendore dhe emocionale.

Ndryshe nga besimi popullor, vetmia nuk është sinonim i të qenit fillikat. Vetmia karakterizohet nga një ndjenjë izolimi shoqëror dhe mungesë e lidhjeve kuptimplote me të tjerët, ndërsa të qenët fillikat i referohet gjendjes së të qenit vetëm pa u ndjerë i vetmuar. Vetmia i lejon individët të përfshihen në aktivitete që i pëlqejnë dhe vlerësojnë, pa presione ose ndikime të jashtme.

Studimet kanë treguar se vetmia mund të nxisë ndjenjat e qetësisë, të vetëbesimit dhe lirisë, duke çuar në rritjen e kreativitetit dhe vetëdijes. Ajo ofron një mundësi për individët që të lidhen me veten e tyre të vërtetë dhe të ndjekin aktivitete që u sjellin gëzim dhe përmbushje.

Gjatë pandemisë COVID-19, shumë njerëz rizbuluan ose ringjallën dëshirën për vetmi, pasi kalonin më shumë kohë vetëm për shkak të izolimit. Ndryshe nga pritshmëritë, të rriturit e moshës 60 vjeç e lart, të perceptuar shpesh si të rrezikuar nga vetmia, kishin më pak gjasa të ndiheshin të vetmuar krahasuar me grupmoshat më të reja. Kjo sugjeron që vetmia mund të përqafohet dhe të shijohet në të gjitha grupmoshat.

Vetmia pozitive mund të marrë forma të ndryshme, nga të qenit vetëm në hapësirën fizike e deri te përfshirja në vetminë shoqëruese, ku individët ndajnë hapësirën me të tjerët në heshtje. Vetmia mund të përjetohet gjithashtu në mjedise publike, si të bëni një shëtitje të qetë në një park të mbipopulluar ose të shijoni një moment reflektimi gjatë një udhëtimi.

Hulumtimet tregojnë se vetmia ka përfitime të shumta, duke përfshirë përmirësimin e kujtesës, stimulimin e rritjes së trurit dhe nxitjen e kreativitetit. Koha e kaluar vetëm e lejon mendjen të endet dhe të inkubojë ide, duke çuar në njohuri të reja dhe zgjidhje për problemet.

Pavarësisht nga aspektet pozitive të vetmisë, normat shoqërore shpesh stigmatizojnë kalimin e kohës vetëm, duke çuar në ndjenja faji ose turpi për ata që kërkojnë vetminë. Megjithatë, përqafimi i vetmisë si një përvojë e vlefshme dhe pasuruese mund të çojë në mirëqenie dhe përmbushje më të madhe në jetë.

Në fund të fundit, gjetja e ekuilibrit të duhur midis vetmisë dhe ndërveprimit social është çelësi për ruajtjen e shëndetit mendor dhe emocional. Vetmia ofron një mundësi për vetëzbulim dhe rritje personale, duke i lejuar individët të kultivojnë një kuptim më të thellë të vetes dhe të vendit të tyre në botë.