BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x

Lifestyle

Bie nga froni frengjishtja, zbulohet theksi më joshës në botë

Bie nga froni frengjishtja, zbulohet theksi më joshës në

Cili është theksi që ju tërheq më shumë? Irlandez? Një spanjolle e ashpër? Gjuha angleze ndoshta?

Epo, sipas platformës së mësimit të gjuhës Babbel, është zyrtare: frëngjishtja nuk është më theksi më seksi në botë.

Kjo deklaratë e guximshme do të jetë një zhgënjim për shumë njerëz, veçanërisht pasi Babbel më parë anketoi më shumë se 15 mijë njerëz në vitin 2017, një grup që e quajti frëngjisht “theksin më seksi”.

Pra, kush e ka rrëzuar nga froni "la belle langue française"?

E pra, 6 mijë njerëz nga Britania e Madhe, Franca, Spanja, Italia dhe Gjermania, si dhe ShBA, u pyetën të vlerësonin se cilat gjuhë perceptohen si “më seksi”, “më romantike” dhe “më pasionante”.

Gjetjet deklaruan se italishtja u perceptua nga shumica si “më seksi” dhe “më romantike” nga numri më i madh i njerëzve të përfshirë në studim.

“Ka disa karakteristika të italishtes që mund të kontribuojnë në tërheqjen e saj”, shpjegoi mësuesi i gjuhës Babbel Nowl Wolf.

“Ngritja dhe rënia e zërit në italishten e folur mund të krijojë një cilësi muzikore, të cilën disa njerëz e konsiderojnë tërheqëse”, tha Wolf.

“Disa veçori fonetike, të tilla si rrotullimi i tingujve “r”, mund të jenë të dallueshme në italisht, të cilat për shumë veta konsiderohet si simpatike ose tërheqëse”.

Anglishtja britanike u gjet të ishte “më e sjellshme”, ndërsa gjermanishtja fitoi vendin e parë për gjuhën “më të drejtpërdrejtë”.