BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Lifestyle

Ekspertët ngrenë alarmin! Kujdes me përdorimin e kufjeve, ja çfarë ndodh nga përdorimi i tepërt

Ekspertët ngrenë alarmin! Kujdes me përdorimin e kufjeve, ja

Sipas analizave të fundit, nivelet e larta të zhurmës mund të ndikojnë në humbjen e dëgjimit në të ardhmen.

Fëmijët, adoleshentët dhe të rinjtë mund të jenë veçanërisht të rrezikuar nëse shpesh dëgjojnë shumë orë muzikë në ditë. Kjo matur në vëllime që tejkalojnë kufirin prej 70 decibel, e konsideruar si mesatarja e ekspozimit ndaj zhurmës gjatë një dite, që rekomandohet nga Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH).

Burimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth 50 përqind e njerëzve të moshës 12 deri në 35 vjeç, rrezikojnë të humbin dëgjimin për shkak të ekspozimit të zgjatur dhe të tepërt ndaj tingujve të fortë, të tillë si muzika e dëgjuar përmes pajisjeve personale audio, kufjeve.

“Unë mendoj se në një nivel më të gjerë, komunitetet mjekësore dhe audiologjike, si dhe publiku i gjerë, nuk e kuptojnë se humbja e konsiderueshme e dëgjimit, nuk është pjesë e plakjes normale të shëndetshme, por përfaqëson kryesisht humbjen e dëgjimit të shkaktuar nga zhurma” tha Dr. Daniel Fink, kryetari i bordit të Koalicionit të Qetë.

Mary L. Carson, Au.D, audiologe klinike e licencuar, tha se hulumtimi gjithashtu tregon se individët me humbje të dëgjimit të patrajtuar, me kalimin e kohës, janë në një rrezik më të lartë për çmenduri. Mirëpo ajo shtoi se ka disa studime premtuese që tregojnë se trajtimi i humbjes së dëgjimit me aparate dëgjimi zvogëlon rrezikun e çmendurisë.

Kurse këto janë mënyrat për t’i mbajtur veshët të sigurt dhe të shëndoshë:

Mbajeni volumin deri në 70 dBA

NIH shpjegon se tingulli matet në njësi të quajtura decibel, duke deklaruar se, tinguj me ose nën 70 decibel me peshë A (dBA), edhe pas ekspozimit të gjatë, nuk ka gjasa të shkaktojnë humbje të dëgjimit.

Sidoqoftë, ekspozimi i gjatë ose i përsëritur ndaj tingujve në ose mbi 85 dBA mund të shkaktojë humbje të dëgjimit.“Një tregues shumë i mirë, i përafërt, është se nëse një person lodhet duke folur ose për t’u dëgjuar në zhurmën normale të ambientit, kjo nënkupton se zhurma është më shumë se rreth 75 decibel”, tha Fink.

Për shembull, tha ajo në iPhone, përdorni aplikacionin ‘Dëgjimi’ në Qendrën e Kontrollit për të kontrolluar nivelin e audios së kufjeve tuaja. Sipas saj ka shumë aplikacione falas ose të lira që masin nivelin e zërit, të cilat ndihmojnë për të përcaktuar se sa i zhurmshëm është ambienti juaj, raporton Healthline.com.
Kurse shenjat e para më të zakonshme të humbjes së dëgjimit përfshijnë vështirësi në të dëgjuar në mjedise të zhurmshme dhe të ndjeheni sikur po dëgjoni njerëz, por thjesht nuk mund të kuptoni se çfarë thuhet, shpjegoi Carson.

Ajo tha se tringëllima në veshë, ose zhurma, është gjithashtu shpesh një shenjë e hershme e dëmtimit të sistemit të dëgjimit dhe një shenjë paralajmëruese për humbjen e dëgjimit.