BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Lifestyle

Gjumi në orët e vona rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në tru, studimi: Ja cila është koha më e mirë për të fjetur

Gjumi në orët e vona rrit rrezikun e sëmundjeve të

Një studim i ri shkencor në Mbretërinë e Bashkuar tregon se njerëzit që shkojnë në shtrat herët, veçanërisht midis orës 22:00 dhe 23:00, kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në zemër ose goditje në tru sesa ata që shkojnë në shtrat vonë ose para orës 22:00 të natës.

Ndërkohë që ka pasur disa studime mbi lidhjen midis kohëzgjatjes së gjumit dhe shëndetit kardiovaskular , marrëdhënia midis kohës së fillimit të gjumit dhe shëndetit të zemrës është studiuar më pak mirë . Në punën e botuar në Gazetën Evropiane të Zemrës, Shëndeti Dixhital i Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë , studiuesit , të udhëhequr nga David Planes nga Universiteti i ExeteR, analizuan të dhënat nga 88,026 njerëz me një moshë mesatare 61 vjeç (43-79 vjeç) .

Zakonet e gjumit u regjistruan për një javë me një pajisje speciale të mbajtur në krahun e pjesëmarrësit , dhe pjesëmarrësve iu kërkua gjithashtu të plotësonin pyetësorët mbi të dhënat demografike, mjekësore dhe të stilit të jetesës. Më pas ata u monitoruan për diagnoza të mundshme të infarktit të miokardit, dështimit të zemrës, sëmundjes kronike ishemike dhe goditjes në tru.

Gjatë gjashtë viteve të ardhshme, 3.6% e njerëzve zhvilluan një problem të tillë. Probabiliteti ishte më i lartë për ata që flinin pas mesnate dhe më i ulëti për ata që flinin midis orës 10 dhe 11 të darkës.

Krahasuar me ata që shkonin në shtrat midis orës 10 dhe 11 të darkës, ata që shkonin në shtrat pas mesnate kishin një rrezik mesatarisht 25% më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare. Ndërsa ata që shkonin në shtrat midis orës 11 dhe 12 të darkës me ata që shkonin në shtrat para orës 10 të darkës, kishin një rrezik 12% më të lartë. Ky rrezik është përgjithësisht më i lartë për gratë sesa për burrat, dhe duket se gratë përfitojnë më shumë nga gjumi midis orës 10 dhe 11 të darkës.