BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Lifestyle

Jeni në kërkim të një pune? Njihuni me profesionet që do të jenë shumë të kërkuara në vitin 2024

Jeni në kërkim të një pune? Njihuni me profesionet që

Peizazhi profesional po ndryshon me shpejtësi dhe konkurrenca po rritet vazhdimisht, si rrjedhojë punonjësit përpiqen të jenë të përditësuar për ndryshimet që ndodhin në tregun e shkrimit.

Ndërsa po shkojmë drejt vitit 2024, tregu i punës vazhdon të evoluojë me shpejtësi, i ndikuar nga përparimet teknologjike, ndërrimet e industrisë dhe ndryshimet globale. Siç vërehet nga Forbes, peizazhi profesional po ndryshon me shpejtësi. Gjithnjë e më shumë njerëz po përpiqen të integrojnë aftësitë e tyre.

Duke u fokusuar në faktorë të tillë si kërkesa e tregut, potenciali i inovacionit dhe ndikimi social, këto janë dhjetë punët më të paguara për vitin 2024.

Analistët e të dhënave dhe shkencëtarët e të dhënave

Në një botë gjithnjë e më të drejtuar nga të dhënat, nevoja për profesionistë me ekspertizë në interpretimin dhe nxjerrjen e përfundimeve nga grupet masive të të dhënave po rritet me shpejtësi. Analistët e të dhënave dhe shkencëtarët e të dhënave pritet të gjejnë mundësi të rëndësishme në fusha të tilla si kujdesi shëndetësor, financa dhe teknologjia. Paga mesatare për këto role mund të ndryshojë ndjeshëm sipas vendndodhjes, përvojës dhe industrisë. Në SHBA, për shembull, shkencëtarët e të dhënave fitojnë mesatarisht 120,000 dollarë në vit, ndërsa analistët e të dhënave fitojnë rreth 70,000 dollarë.

Profesionistët e shëndetësisë

Industria e kujdesit shëndetësor mbetet një sektor i fuqishëm punësimi. Sfidat e vazhdueshme globale të shëndetit kanë nxjerrë në pah nevojën për mjekë, infermierë, farmacistë dhe administratorë të kujdesit shëndetësor kompetent. Në SHBA, mjekët mund të fitojnë mesatarisht 210,000 dollarë në vit, ndërsa infermierët mund të fitojnë rreth 75,000 dollarë.

Ekspertët e sigurisë kibernetike

Me sofistikimin në rritje të kërcënimeve kibernetike, ekspertët e sigurisë kibernetike janë më të kërkuar se kurrë. Mbrojtja e aseteve dixhitale dhe të dhënave të ndjeshme është një prioritet i lartë për organizatat, duke e bërë këtë fushë një opsion fitimprurës karriere. Paga mesatare vjetore për profesionistët e sigurisë kibernetike është rreth 100,000 dollarë, në varësi të specializimit të tyre dhe fushës në të cilën ata punojnë.