BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Lifestyle

Keni frikë për shpërndarjen e të dhënave personale? TikTok ka gati projektin që do t’iu vijë në ndihmë, ja për çfarë bëhet fjalë

Keni frikë për shpërndarjen e të dhënave personale?

Në një përpjekje për të luftuar shqetësimet mbi privatësinë evropiane, TikTok ka zbuluar planet për të hapur një qendër të madhe të dhënash në Norvegji. 

Kompania e mediave sociale ka marrë në zotërim një objekt në rajonin e Hamarit, i cili  do të bëhet qendra e saj më e madhe e të dhënave në Evropë.

Kompania, në pronësi të Bytedance me seli në Kinë, është përpjekur të adresojë shqetësimet nëse qeveria kineze mund të ketë akses në të dhënat e qytetarëve evropianë që përdorin TikTok.

"Ne e kuptojmë skepticizmin," tha Theo Bertram, zëvendëspresident i TikTok për marrëdhëniet qeveritare dhe politikat publike.

"Dhe pikërisht kjo është arsyeja pse ne nuk po bëjmë vetëm hapin e vendosjes së të dhënave në Evropë, duke ndërtuar atë pengesë dixhitale rreth saj."

Sipas TikTok, mbi 150 milionë njerëz në të gjithë Evropën përdorin TikTok çdo muaj. 

Kjo shkallë 'vjen me përgjegjësi', sipas gjigantit të teknologjisë. 

"Ne duam që njerëzit në TikTok të jenë të sigurt se mund të na besojnë të dhënat e tyre," shpjegoi zoti Bertram. 

Disa vende evropiane, duke përfshirë Italinë, Norvegjinë dhe Holandën, kanë ngritur shqetësime për sigurinë dhe sigurinë e aplikacionit. 

Në mars, autoriteti antitrust i Italisë hapi një hetim për aplikacionin pasi dyshohet se shkel rregullat e tij duke lejuar publikimin e 'përmbajtjeve të rrezikshme' që nxisin vetëvrasjen, vetëdëmtimin dhe ushqimin e dobët.

Ndërkohë, qeveria holandeze dhe ajo britanike i kanë ndaluar punonjësit e qeverisë qendrore që të instalojnë aplikacionin në telefonat e tyre. 

Ministrja e drejtësisë e Norvegjisë, përdorimi aktiv i të cilit TikTok e ka futur më parë në ujë të nxehtë, rekomandoi gjithashtu që punonjësit e qeverisë së vendit të saj të përmbahen nga përdorimi i aplikacionit kinez në pajisjet e tyre të punës. 

Për të luftuar këto frikë, TikTok njoftoi Projektin Clover në mars, i cili synon të ndërtojë qendra të dhënash dhe të ruajë të dhënat evropiane të përdoruesve në nivel lokal.

Tani, ajo ka njoftuar një investim prej 12 miliardë eurosh gjatë 10 viteve të ardhshme, pasi zyrtarisht merr në zotërim qendrën e të dhënave në Norvegji.  

“E para nga tre ndërtesat e veçanta në vend u dorëzua këtë javë; secila prej këtyre ndërtesave do të ruajë përfundimisht të dhënat e përdoruesve evropianë të TikTok,' shpjegoi zoti Bertram.

TikTok tani do të fillojë  instalimin dhe testimin e serverëve në ndërtesën e parë, me qëllim që të fillojë migrimi i të dhënave të përdoruesve deri në verën e ardhshme. 

Ndërkohë, dy ndërtesat e tjera pritet të dorëzohen gjatë gjysmës së dytë të vitit të ardhshëm, me transferimin e të dhënave në to që planifikohet të fillojë në fund të vitit 2024. 

Kur të përfundojë, kjo do të jetë qendra më e madhe e të dhënave në Evropë, sipas TikTok. 

Aplikacioni shpreson që qendra e re e të dhënave jo vetëm që do të ndihmojë në luftimin e shqetësimeve në lidhje me privatësinë e përdoruesit, por gjithashtu do të ndihmojë në arritjen e qëllimit të tij për t'u bërë neutral ndaj karbonit deri në vitin 2030. 

Pasi të jetë plotësisht funksionale, qendra e të dhënave të Norvegjisë do të funksionojë me 100 për qind energji të rinovueshme.

“Shumica e energjisë së gjeneruar do të transformohet në nxehtësi me temperaturë të ulët (25C), duke mundësuar efektivisht përdorimin e energjisë dy herë,” tha zoti Bertram.