BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Lifestyle

Ndodh për herë të parë në një kompeticion bukurie në Arabi, konkurentja do të garojë pa shami përtej kufinjëve, ja kush është bukuroshja 27-vjeçare

Ndodh për herë të parë në një kompeticion bukurie

Për herë të parë Arabia Saudite do të dërgojë sivjet përfaqësuesen e saj në Miss Universe, pra në garën botërore për më të bukurën e globit. Ajo quhet Rumy Alqahtani, është 27-vjeçare, nuk bart shami, ka rreth 1 milion ndjekës në Instagram.

Reformat në Arabinë Saudite, të shtyra nga Princi i Kurorës, Mohamed Bin Salman, po e ndryshojnë Arabinë Saudite me hapa të shpejtë.

Grave u është lejuar të drejtojnë automjetin, është hequr tutoria e burrave ndaj grave, ato mund të jetojnë vetëm (po deshën), mund të paraqesin kërkesë për pasaportë, mund të hapin firma, pa marrë pëlqimin e burrit, babait apo vëllait.

Mjekia Rayyanah Barnawi ishte vitin që shkoi gruaja e parë nga Arabia Saudite që u ngjit në Stacionin e Gjithësisë (ISS).

Nga qielli Barnawi e përshëndeti gjyshen e saj dhe duke bërë me gisht nga veshi i tregoi se vathet e saj kanë arritur në qiell.

Ngjitjen në qiell të Barnawit e pagoi qeveria saudite (50 milionë euro). Deri para disa vitesh gratë si Barnawi nuk lejoheshin të shkonin vetëm as në dyqanin e lagjes.

Ndërkohë udhëheqja në Riad e ka kuptuar se izolimi i grave, mbajtja e tyre si skllave ka pasoja të rënda për zhvillmin e shoqërisë si dhe dobëson ekonominë.

Andaj duket se është vetëm çështje kohe kur në Arabinë Saudite të hapet debati mbi heqjen e obligimit për bartjen e shamisë.

Ndonëse sa i përket respektimit të të drejtave të njeriut ky vend është shumë larg standardeve të pranuara ndërkombëtare, përparimi sa i përket të drejtave të grave është tashmë epokal.

Këtë e tregon edhe pjesëmarrja në Miss Universe e Rumy Alqahtani. 

Ndodh për herë të parë në një kompeticion bukurie