BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Lifestyle

Po ju a bëni pjesë? Zbuloni cilat janë 6 shenjat më empatike të zodiakut

Po ju a bëni pjesë? Zbuloni cilat janë 6 shenjat më empatike

Të gjithë e dimë se çfarë është empatia; është të shohësh gjërat me sytë e dikujt tjetër, jo vetëm të kuptosh emocionet e tyre, por t’i ndjesh edhe ato! Dhe 6 shenjat më empatike të zodiakut janë të natyrshme në këtë!

Këto janë shenjat më të dhembshur të zodiakut për shkak të tipareve të tyre të lindura të zodiakut. Por, përpara se të thellojmë se cilat shenja të zodiakut janë empatia, le të kuptojmë fillimisht se çfarë është empatia.

1.Peshqit (19 shkurt – 20 mars)

Peshqit, shenja e fundit e zodiakut, noton në ujërat e thella të sferës emocionale. Të sunduar nga Neptuni, planeti i ëndrrave, iluzioneve dhe pranueshmërisë psikike, Peshqit zotërojnë një thellësi të pashoqe ndjeshmërie. Ata janë artistë, mistikë dhe ëndërrimtarë, shpesh duke ndjerë emocionet e të tjerëve sikur të ishin të tyret. Kjo mund të jetë një dhuratë e bukur dhe e rëndë. Natyra empatike e Peshqve i lejon ata të lidhen me të tjerët në një nivel thellësisht intim, por gjithashtu mund t’i lërë ata të prekshëm ndaj rrezikut të mbingarkesës emocionale.

2.Gaforrja (21 qershor – 22 korrik)

Gaforret janë edukatorët e zodiakut. Ata udhëhiqen nga Hëna, trupi qiellor që sundon mbi energjinë emocionale dhe intuitive. Ata janë njerëz që kanë një dashuri të rrënjosur thellë për shtëpinë dhe familjen. Dashuria e tyre për njerëzit përreth i bën ata kaq empatikë. Paraardhësit mund të zbulojnë dhe të marrin energji emocionale në situata pa thënë asnjë fjalë, kjo është arsyeja pse ata bëjnë miq dhe partnerë kaq të dhembshur. Përkushtimi i tyre për të dashurit e tyre është i pafund, por ata duhet të jenë të kujdesshëm që të mos thithin emocionet negative të njerëzve të tjerë dhe të lënë që kjo të ndikojë në stabilitetin e tyre.

3.Akrepi (23 tetor – 21 nëntor)

Akrepi, një shenjë uji si Peshqit dhe Gaforrja, zhytet thellë në sferën emocionale dhe psikike. Të sunduar nga Plutoni, planeti i transformimit dhe rigjenerimit, Akrepat kanë një përzierje unike të depërtimit dhe intensitetit të fortë emocional. Empatia e tyre nuk është e butë si ajo e Peshqve apo kujdesi edukues i Gaforres. Në vend të kësaj, ndjeshmëria e Akrepit është hetuese dhe shpesh pushtuese. Ata kërkojnë të kuptojnë të tjerët dhe të zbulojnë të vërtetat e tyre më të thella. Ata mund ta përdorin këtë fuqi për të shëruar të tjerët ose për t’u ofruar atyre mbështetje emocionale. Por më shpesh sesa jo, Akrepi ndjen empati, duke qenë hakmarrës, i kujdesshëm dhe duke dashur të mbrohen nga lëndimi, bëhen Empathë të Errët, duke përdorur aftësitë e tyre empatike për të demaskuar dobësitë e të tjerëve ose për të manipuluar ndjenjat e tyre.

4.Peshorja (23 shtator – 22 tetor)

Peshorja, drejtohet nga energjia Venusiane e dashurisë dhe bukurisë. Ata janë në kërkim të harmonisë dhe ekuilibrit në çdo aspekt të jetës së tyre. Për shkak të inteligjencës së tyre emocionale, ata janë gjithmonë intuitivisht të vetëdijshëm për dinamikën në lojë në marrëdhëniet e tyre intime dhe rrethinat e tyre. Ata zotërojnë një lloj ndjeshmërie unike që përpiqet për paqe, diplomaci dhe një rrugë të mesme. Peshoret janë në gjendje të kuptojnë anën e të gjithëve të historisë. Ata janë ndërmjetësit e shenjës së zodiakut, gjithmonë duke kapërcyer ndarjet dhe duke nxitur harmoninë mes njerëzve në konflikt.

5.Binjakët (21 maj – 20 qershor)

Binjakët, të sunduar nga Mërkuri, planeti i komunikimit, njihen për kuriozitetin e tyre intelektual, përshtatshmërinë dhe shkathtësinë. Forma e tyre e ndjeshmërisë është e rrënjosur në komunikim dhe mirëkuptim. Duke qenë kërkues, Binjakët janë vërtet të interesuar të dinë për njerëzit dhe çfarë i bën ata të kuptojnë. Pra, ata e përdorin këtë kuriozitet për t’u lidhur me të tjerët. Ata janë të aftë në shikimin e situatave nga këndvështrime të ndryshme, gjë që u lejon atyre të empatizojnë një gamë të gjerë përvojash dhe emocionesh.

6.Luani (23 korrik – 22 gusht)

Luani i guximshëm dhe rrezatues është i njohur për besimin, kreativitetin, udhëheqjen dhe prirjen për dramë dhe vëmendje. Në sipërfaqe, ata mund të mos duken si një nga shenjat më empatike të zodiakut. Në fakt, ata marrin një lloj rep të keq për të qenë mendjemëdhenj dhe sipërfaqësorë. Por, jo shumë e kuptojnë se Luanët kanë një zemër të madhe, të butë dhe të dashur dhe një natyrë shumë të ndjeshme. Ata janë të përkushtuar ndaj njerëzve për të cilët kujdesen dhe janë gjithmonë të vetëdijshëm për mirëqenien e tyre. Për më tepër, Luanët kanë luftuar me pasigurinë dhe kanë fituar mbi vetë-dyshimin për të qenë të sigurt në vetvete, kështu që ata mund të zgjedhin vetminë, lëndimin ose vështirësitë emocionale të të tjerëve. Dielli është qendra e sistemit tonë diellor, kështu që nuk është për t’u habitur që përveç se janë në qendër të vëmendjes, ata janë të ngrohtë dhe edukues. Prania e tyre është aq e bukur sa do të ndiheni sikur dielli po shkëlqen mbi ju kur ata janë përreth.