BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Lifestyle

Të shtrenjtë apo të lirë? Shkencëtarët shpjegojnë se çfarë tregon vlera e një dhurate për marrëdhënien tuaj

Të shtrenjtë apo të lirë? Shkencëtarët

Nëse dashuria është e vërtetë, partneri juaj nuk mendon shumë rreth shumës që shpenzon për t’ju bërë të lumtur. Edhe pse dashuria nuk mund të blihet, ajo sërish ka një çmim, dhe me një shumë të lartë.

Kur njerëzit e duan dikë, ata janë të gatshëm të shpenzojnë më shumë para për një dhuratë për personin që duan dhe nuk do të kërkojnë opsione më të lira. Kur duan të tregojnë se sa shumë do të thotë dikush për ta, ata duan të bëjnë të ditur se nuk është e drejtë të blejnë diçka të mirë.

Shkencëtarët amerikanë dolën në këtë përfundim.

Zakonet e blerjeve të njerëzve ndryshojnë kur shkojnë në pazar nga nevoja për t’i bërë një dhuratë dikujt që duan, sepse ndihen keq nëse duan të kursejnë në atë moment, thotë Peter McGraw, drejtuesi i hulumtimit.

“Masat e kursimit harrohen kur mendojnë për një blerje sentimentale, sepse duam të shmangim një situatë në të cilën duhet të peshojmë sa para është në rregull të shpenzojmë për një lidhje dashurie”, përfundoi ai.

Këtë e vërteton një eksperiment që ai kreu në një panair dasmash, kur 245 persona zgjodhën mes dy unazave të fejesës, njëra prej ari 24 karatësh dhe tjetra prej ari 15 karatësh. Nëntëdhjetë përqind e njerëzve zgjodhën unazën më të shtrenjtë, 24 karatësh.

Një gjë e ngjashme ndodhi kur zgjidhnin dhuratat e ditëlindjes, të anketuarit donin të shpenzonin për një dhuratë për dikë që mezi e njohin dhe shumë më pak sesa për dikë të afërt.

Përfundimi i këtij hulumtimi, i pari në këtë temë, vërtetoi se njerëzit shpenzojnë më shumë kur bëhet fjalë për të dhuruar diçka.