BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Opinion / Editorial

Gazetarë dhe... gazetarë

Gazetarë dhe... gazetarë

Në moshën 86-vjeçare, gazetari gjerman Carl von Ossietzsky fitoi Çmimin Nobel për Paqe, ndërsa më pas Komiteti në Oslo u akordoi të njëjtin vlerësim „për guximin në mbrojtjen e shprehjes së lirë”dy gazetarëve të tjerë - Maria Ressa në Filipine dhe Dimitri Muratov, në Rusi. Maria Ressa drejton Rappler, një website investigimesh, që nxori në shesh publikisht korrupsionin në vendin e saj në nivelin më të lartë, duke pëtrfshirë Presidentin e Filipineve Duterte. Dimitri Muratov është, qysh nga viti 1995, kryeredaktor i organit Novaia Gazeta, në Moskë, një nga zërat e pakët kritikë që kanë mbetur ende gjallë në Rusi. „Ata janë përfaqësues të të gjithë gazetarëve që përkrahin këtë ideal në një botë në të cilën demokracia dhe liria e shiypit përballen me kushte gjithnjë e më kundërvënëse” nënvizoi gjatë ceremonisë përkstëse Presidentja e Komitetit të lartpërmendur Berit Reiss-Andersen.


Maria Ressa u dënua me burg për shkrimet e saj dhe deklaroi në një intervistë për Reuters në Manila se sa e rëndë ishte gjendja në Filipine. Ndër të tjera, ajo theksoi : „Asnjëherë nuk e ka pasur kaq të vështirë publicistika sa tani. Çmimi përbën një vlerësim global të rolit që luajnë gazetarët për ndreqjen e botës sonë me difekte. Politikanët kanë në dorë mjetet për të memecuar zërat jokomodë ”.
Redaksia e Muratovite pësoi keq: vdiqën në kushte të dyshimta Igor Domnikov, Iuri Scekocikin, Ana Politkovskaia, Stas Markelov, Anastasia Baburova, Natasha Estemirova. Pikërisht këtyre ua kushtoi Muratovi Çmimin dhe vuri në dukje se në Rusi publicistika është një nga profesionet më të rrezikuara. Paskëtaj trysnitë u shtuan edhe më tej në Rusi. Një numur i madh gazetarësh regjimi i shpalli „agjentë të huaj” dhe u dëbuan ose u dënuan me gjoba prej mbi 60.000 dollarë, që të falimentonin publikimet e tyre. Kërcënimi me vdekje shpesh herë u konkretizua, si në rastin e Ana Polikovskaias, ndërsa arrestimet e paligjshme u bënë të panumurt. Dan Smith, drejtor i Stockholm International Peace Research Institute, mendon se „kjo dukuri gjithnjë e më e theksuar shtron problemin e një lufte më të madhe për mbrojtjen e të drejtave dhe të sigurisë së gazetarëve”.


Novaia Gazeta e ruajti pavarësinë ngaqë gazetarët janë aksionerët kryesorë e sidomos për arsye se ata i dolën burrërisht zot misionit të tyre, duke shpërfillur trysnitë. Kremlini madje e përgëzoi me hipokrizi Dimitri Muratovin.
Në demokracitë e konsoliduara korrupsioni, në shumicën dërrmuese të rasteve, ndëshkohet pothuajse njëqind përqind. Këtë e ilustron, për shëmbull, ajo që ndodhi jo shumë kohë më parë me kancelarin e Austrisë Sebastian Kurz, i cili u detyrua të paraqitte dorëheqjen sepse u dyshua që i dha ryshfet pronarit të Mediengruppe Österreich, Wolfgang Fellner, që të botonte sondazhe opinioni në favor të Partisë Popullore, që kryesonte. Sondazhet do të paguheshin me të hollat publike nga ministri i Financave, që i përkiste të njëjtës parti. Kancelari Kurz e përligji dorëheqjen duke e trajtuar si një veprim të përgegjshëm për të mos krijuar kaos dhe krizë politike në vend. Megjithatë e mbajti funksionin e kreut të partisë dhe imunitetin politik, çka u kritikua nga shtypi i pavaruar. Një premierë absolute ishte qëndrimi i Presidentit të Austrisë, Alexander van der Bellen, i cili u kërkoi ndjesë qytetarëve për mungesën e respektit dhe të imazhit moral të kancelarit Kurz e të bashkëpunëtorëve të tij të afërt partiakë.
Në demokracitë e konsoliduara, duke qënë në kërkim të së përkryerës, nuk ndruhen të shprehin pakënaqësi për arritjet e shënuara. „Në Gjermani nuk ka pluralizëm. Në Gjermani liria e shtypit është një iluzion”. Ai që ka thënë këto quhet Udo Ulfkotte, ish-këshilltar politik i ish-kancelarit gjerman Helmut Kohl, redaktor në „Frankfurter Allgemeine Zeitung” dhe drejtues i revistës „Whistleblower”. Kjo e fundit konsiderohet si burim informacionesh alternative ndaj lajmeve që mediat „klasike” nuk i pasqyrojnë. Para ca kohësh Ulfkotte botoi librin me titull Gekaufte Journalisten (Gazetarë të blerë) e me nëntitull: „Si udhëhiqen mediat gjermane nga politikanë, nga shërbimet sekrete dhe nga grupet e mëdha financiare”.


Në faqet e librit të mësipërm gjen shprehje të tilla, si: „Gazetarët na manipulojnë çdo ditë e çdo orë”: „Zërat kryesorë të shtypit në fakt janë zgjatime të zyrës së komunikimit të NATO-s”; „Liria e shtypit është e gjasmuar”. Libri përmban akuza jo gjithnjë të argumentuara për korrupsion, manipulim, për gazetarë të shitur tek shteti, tek amerikanët apo tek kompani të fuqishme.
Megjithëse shumë tëdhëna të librit shihen si të dyshimta, nuk mohohet fakti që autori i tij Udo Ulfkotte e ka kuptuar si shkojnë punët në tregun e massmediave dhe si funksionojnë mekanizmat e manipulimit të opinionit publik.
Në Shqipëri dhe në vende tëtjera ish-komuniste përdorja e financave për të krijuar njëimazh të caktuar politik në shtyp është shndërruar në një praktikë jotransparente, përderisa mediat eshkruara dhe pamore financohen gjithnjë e më shumë nga subvencionet që u akordohen partive të ndryshme dhe nuk janë të pakët gazetarët që blihen për të ndikuar në masat që të votojnë në favor të aksh formacioni politik. Pra kemi gazetarë dhe „gazetarë”.


„L’argent fait la guerre” („Paraja bën luftën”) ka thënë Napoleon Bonaparti për „luftën e nxehtë”. Por fjalët e tij kanë vlerë edhe për „luftën e ftohtë”, një variant i së cilës zhvillohet ktualisht në „fushën e betejës” së propagandës.