BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

Amnistia penale dhe kriza në Parlament/ “Rama ka zgjedhur linjën e rënies së lirë”, analisti i njohur shpërthen ashpër: Ai ka pasur frikë protestën e 20 shkurt, ata duan t’i thyejnë...

Amnistia penale dhe kriza në Parlament/ “Rama ka zgjedhur

Analisti Artur Zheji në një emision televiziv, foli për projektligjin për amnistinë penale, duke u shprehur se nuk është në interes të mazhorancës që të ekspozohet.

Nga ana e tij analisti Skënder Minxhozi theksoi se palët do të duhet të gjejnë gjuhën e përbashkët sepse nuk mund të vazhdojë sipas tij që në Parlament të shohim skena të karrigeve të kthyera përmbys për të penguar punimet në Kuvend.

Pjesë nga biseda në studio:


Artur Zheji: “Nuk e kuptoj dhe nuk e besoj që mazhoranca kërkon të përçajë më shumë opozitën. I bie ka pasur frikë protestën e 20 shkurtit. Kemi pasur perceptimin që luan për fitoren në xhep, jo për barazimin. Nuk është në interes të mazhorancës të ekspozohet për një amnisti. Nuk bëhet fjalë për peshqit e mëdhenj, unë mendoj se janë për të çliruar burgjet nga dendësia, ose ndonjë qokë tek tuk. Shumë zhurmë për asgjë. Nëse kemi të bëjmë me një lëvizje për përçare e mëtejshme të opozitës edhe se gjykoj se nuk ka çfarë të përçahet më shumë. Unë mendoj që po bëhet shumë zhurmë për asgjë, me amnistinë penale. Radikalizimi i situatës në Kuvend ndoshta është përtej mundësive menaxheriale që zysha tolerante ka. Zonja Nikolla njihet për profilin e saj tolerant. Kur loja politike bëhet radikale dhe e fortë ndoshta fryma tolerante e Nikollës nuk është ajo që duhet.

Skënder Minxhozi: Mendoj që kur ke 77 vota është parimore që të mos bazohesh gjithmonë tek votat e pista që dalin orën e fundit. Kjo ide virtuale e mbifuqisë që është krijuar për socialistët është mirë të bjerë me këmbë në tokë. Parlamenti nuk po ushtron dot funksionin e tij normal në kushte normale punë. Në një moment kur jo vetëm parlamenti por edhe Shqipëria i drejtohet takimeve të rëndësishme, palët do të duhet të ulen dhe të bisedojnë. Pra do të duhet që edhe mazhoranca të cedojë diçka nga interesi i saj, pra të dakordësohet diku. Sepse parlamenti nuk mund të shkohet vetëm me karrige të thyera apo vota të blera.

Artur Zheji: Rama ka zgjedhur këtë linjë që ta lërë në rënie të lirë. Ata duan t’i thyejnë karriget.

 

Më të lexuarat