BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

Vizita e Blinkenit në Tiranë/ Analisti i njohur zbulon detajet: Ai gaboi që nuk ngriti problemin e...

Vizita e Blinkenit në Tiranë/ Analisti i njohur zbulon detajet: Ai

Analisti amerikan, Edward Joseph, njohës i çështjeve politike në Ballkanin Perëndimor ka komentuar vizitën që Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken bëri në Tiranë.

Duke folur në një emision televiziv, ai tha se Blinken gaboi që nuk ngriti në Tiranë çështjen e zgjedhjeve të lira dhe të demokracisë në përgjithësi.

“Administrata Biden ka gabimet e veta. Sekretari Blinken është i përfshirë në mënyrë aktive në rajon. Shohim korrespondencën e tij, vizitën e tij në Tiranë ku sekretari Blinken shprehu mirënjohjen për mbështetjen që Shqipëria i ka dhënë SHBA. Kryeministri Rama sigurisht që i meriton këto lëvdata, por ajo që duhet të shohim nga SHBA është që të ngrenë zërin në emër të demokracisë.

Sekretari Blinken duhej të ishte takuar me anëtarët e opozitës, duhej t’ia kishte bërë të qartë kryeministrit Rama se janë të domosdoshme zgjedhje konkurruese, të drejta, transparente sepse janë hallkë thelbësore e demokracisë. Duhet një parlament funksional sepse kjo përbën thelbin e demokracisë. Ky ishte gabim nga ana e Blinken sepse SHBA e humbi mundësinë me vizitën në Tiranë për të takuar të gjitha palët, jo vetëm zotin Rama, në mënyrë që t’i jepte jehonë parimeve demokratike,” deklaroi Joseph.

Gjatë kësaj interviste, ai gjithashtu tha se kryeministri Edi Rama duhet të dalë nga Ballkani i Hapur.

“Unë kam dhënë një intervistë muajin e kaluar dhe kam thënë se gabimi është fakti se SHBA projekton frikën që ka ndaj Beogradit dhe Vuçiç përfiton nga kjo shprehje e frikës. Kryeministri Rama duhet ta ketë të qartë rrezikun e kësaj sjellje dhe qëndrimi ndaj Beogradit.

Do t’ju thoja një gjë që mund të bëjë kryeministri Rama, ai duhet të jetë udhëheqës i Procesit të Berlinit. Puna me gjermanët, puna me fqinjët për të bërë reforma ekonomike nën suazën e Procesit të Berlinit duhet të vazhdojë dhe jo nën suazën e Ballkanit të Hapur. Kjo sepse nuk është vetëm Kosova që e kundërshton Ballkanin e Hapur, por edhe Mali i Zi, Bosnja ka shumë kundërshtime të forta ndaj Ballkanit të Hapur. Edhe në Maqedoninë e Veriut janë të shqetësuar për Ballkanin e Hapur dhe rolin që do luajë Beogradi,” tha Joseph.

 

Më të lexuarat