BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën paralajmërimin e frikshëm: Jemi në “luftë” me Iranin ndërsa qeveria...

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka ngritur shqetësimin për prezencën e influencës ruse dhe kineze në Ballkan. I ftuar në një emision televiziv, Mediu tha se rajoni është i rrezikuar nga lufta më shumë se kurrë ndonjëherë, ndërsa sjell në vëmendje zhvillimet në veri të Kosovës dhe deklaratat e Valdimir Putinit.

“Kina dhe Rusia janë shumë prezentë në Ballkan. NATO është keqkuptuar. NATO nuk vepron pa një konsensus. Ne jemi vend anëtar por për të arritur te veprimet e përbashkët duhet të bëhemi pjesë e një debati paraprak. Serbia po shpenzon 3% të buxhetit për armatime. Kemi një qëndrim të prerë të Putinit që bëri paralelizëm të Kosovës dhe Ukrainës. Zinxhiri i veprimeve do të jetë problematik për shqiptarët. Ke tensione në Mal të Zi. Qasja e Malit të Zi po shkon drejt Serbisë dhe jo NATO-s.

Kemi tensione në veri të Kosovës. Kryeministri i Kosovës thotë që ka kërcënim për luftë. Nuk duhen marrë si lojëra lufte kalamajsh. Janë veprime. Ky duhet të jetë shqetësimi ynë maksimal. Potenciali i luftës në Ballkan është sot më prezentë se çdo herë tjetër. Tendencë e Putint për të hapur vatra të reja lufte”, tha ai.

Lidhur me situatën ne vendin tonë, kreu i PR tha se jemi në “luftë” me Iranin dhe se qeveria nuk ka bërë asnjë analizë. Mediu nënvizoi rëndësinë e një institucioni të konsoliduar për sigurinë kombëtare.

“Duhet të kemi një politikë të konsoliduar sigurie. Një analizë, rrisqet e mundshme që kemi. Ne nuk dimë kush investon në Shqipëri. Mund të shfaqen amerikane dhe të jenë ruse. Ne kemi pasur një rezistencë të jashtëzakonshme të Kinës në Shqipëri. Kemi nevojë për një analizë të thellë të çështjeve të sigurisë në Shqipëri.

Kemi një Këshill Sigurie, por është organ konsultativ. Kemi nevojë për një Agjenci të Sigurisë Kombëtare.

Ne jemi në luftë me Iranin sot. Keni parë të bëhet ndonjë analizë? Njëra opalë thotë jemi mirë. Kam qenë në SHBA dhe të gjithëve na thanë i lumtë Shqipërisë që ka mbajtur këtë qëndrim. Por mjafton kjo? Jo. Ne duhet të ndërtojmë atë që është e qëndrueshme për ne. Sulmi kibernetik mund të përsëritet.

Ka ardhur koha që qeveria duhet të paraqesë në Kuvend të gjithë problematikën që ka të bëjë me sigurinë”, tha ai.