BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

Censi i Popullsisë dhe Banesave, paralajmëron Luigi Soreca: Me rëndësi të madhe për procesin e integrimit

Censi i Popullsisë dhe Banesave, paralajmëron Luigi Soreca: Me

Ambasadori i BE-së në vendin tonë, Luigi Soreca është shprehur se Censi i Popullsisë dhe Banesave është i rëndësishëm për negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë.

Ai theksoi se Shqipëria përballet në rajon me sfida specifike demografike, ndaj duhet të ketë informacion të besueshëm statistikash.

Ambasadori Soreca u shpreh se Bashkimi Europian ka dhënë 4.8 milionë euro grante për INSTAT për numërimin e të gjithë popullsisë dhe banesave në vend, dhe, kjo sipas tij, duhet të bëhet në përputhje me standardet e Unionit.

Luigi Soreca: “Është nder dhe privilegj të kthehen në Shqipëri në këtë moment të veçantë për vendin. Presidentja Von Der Leyen sapo mbylli fjalën e saj dhe tha sa i rëndësishëm është momenti i zgjerimit të BE dhe që s’ka nevojë të ndryshojë traktat, por të merren në konsideratë vendet.

Shqipëria mbërrin në këtë moment mjaft mirë. Shqipëria në rajon përballet me sfida specifike demografike, ndaj duhet të ketë informacion të besueshëm statistikash për këtë pjesë. Ky cens dhe zhvillimi i mëtejshëm është i rëndësishëm edhe në negociatat për anëtarësim të Shqipërisë.

Në BE duhet ditur sa vota anëtarësie ka një vend.

Të dhënat e censit janë pjesë e shumë aspekteve të bisedimeve për anëtarësim të Shqipërisë, politikat e BE mbështeten në të dhëna të besueshme.

Ndërkohë që Shqipëria vjen gjithnjë e më afër anëtarësimit, ndaj vendi duhet të ketë të dhëna të censit që përputhen me standardet, ndaj BE ka krijuar partneritet me INSTAT. Kemi mobilizuar 4.8 milionë euro grante për INSTAT, kemi pasur mbështetje dhe i falënderojmë për koordinimin.

Mësimet e nxjerra nga censi i mëparshëm kanë shërbyer si mësime për INSTAT për të përfshirë pakicat etnike, kjo do çojë në përmirësimin e të drejtave në përputhje me standardeve të BE.

Shqipëria ka bërë rrugë për besueshmërinë e të dhënave, kjo mund të jetë shtysë për vendin në integrimin në BE. Ne BE, do të mbështesim Shqipërinë.

Më të lexuarat