BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

Deputeti jep lajmin e hidhur: Ndahet nga jeta themeluesi i PD-së (Emri+Foto)

Deputeti jep lajmin e hidhur: Ndahet nga jeta themeluesi i PD-së

Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj, ka ndarë një lajm të hidhur me ndjekësit. Leskaj njofton ndarjen nga jeta ditën e djeshme të themeluesit të PD-së, Mario Sota.

Deputeti e cilëson si një qytetar të vjetër  vlonjat, që buronte mirësi, tolerancë e vlera, lindur e rritur në Skelë, i urtë, i qetë, model qytetarie e përkushtimi u largua në përjetësi nga një sëmundje e rëndë.

Dje, në 04.02.2023, në moshën 60- vjeçare, u nda përpara kohe nga jeta miku ynë, themeluesi i PD, qytetari model vlonjat, Ing. Mario Sota.

Mario Sota ishte nga të parët qytetarë intelektualë të Vlorës, që përqafuan idetë e idealet demokratike dhe ndër themeluesit e Partisë Demokratike në Vlorë.

Qytetar i vjetër vlonjat, që buronte mirësi, tolerancë e vlera, lindur e rritur në Skelë, i urtë, i qetë, model qytetarie e përkushtimi u largua në përjetësi nga një sëmundje e rëndë!

Ikja e tij la një boshllëk të madh e të pazëvendësueshëm jo vetëm për familjen, por edhe për ne, shokët e miqtë e tij të shumtë.

Ing. Mario Sota ishte nga të parët qytetarë intelektualë të Vlorës, që përqafuan idetë e idealet demokratike dhe ndër themeluesit e Partisë Demokratike në Vlorë.

Si demokrat karakterizohej nga ndershmëria, përkushtimi. Asnjëherë nuk e fshehu mendimin dhe qëndrimin e tij, edhe kur nuk ishte në përputhje me mendimet dhe vendimet e drejtuesve të lartë të PD.

Kudo ku punoi si inxhinier elektrik, apo drejtues I lartë institucionesh Ing. Mario Sota u dallua si njeri i ditur, i qetë e i matur, si drejtues plot vlera, si njeri i drejtë e parimor.

Nga Ing. Mario Sota nuk do të harroj kurrë kontributin e përkushtimin në fushatat zgjedhore të vitit 2005 dhe sidomos angazhimin e tij në fushatën e zgjedhjeve të 25 prillit 2021, gjatë së cilës ai ishte njëri nga drejtuesit e lartë dhe kontributorët më të spikatur të shtabit elektoral të PD.

Në fushatën e 25 prillit 2021, inxhinieri i talentuar Mario Sota, ishte ndër hartuesit e programit elektoral për Vlorën në fushën e energjitikës dhe infrastrukturës dhe duke denoncuar mungesën e transparencës, keqqeverisjen dhe skandalet e sektit Rama, i dha një vlerë të shtuar fushatës sonë.

Drejtoi njërin nga bordet më të rëndësishme e më aktive, atë të energjitikës dhe infrastrukturës.

Ikja e tij e parakohshme na mbush me trishtim, sepse Ing. Mario Sota kishte ende shumë për t'i dhënë familjes, miqve, Vlorës e Partisë Demokratike.
Qofsh i Parajsës, i dashur mik!

Më të lexuarat