BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

"Do shfarosemi", Sali Berisha paralajmëron dhe lëshon thirrjen e fortë: Të përgatitemi për zgjedhje dhe protesta të fuqishme

"Do shfarosemi", Sali Berisha paralajmëron dhe lëshon

Ish-kryeministri Sali Berisha i bëri thirrje demokratëve pasditen e sotme që të bëhen bashkë për protesta të fuqishme dhe zgjedhje.

Ai theksoi se PD duhet të bëjë gjithçka që të garantojë procesin e votimit për shqiptarët ose ndryshe vendi jonë do të shfaroset.

Berisha shtoi se sot Shqipëria ka një sistem identik me atë të diktaturës kur vendimet merren në mënyrë arbitrare nga një njeri i vetëm.

“Sot gjendja në këtë vend nuk është alarmante por katastrofale. Është katastrofale në çdo aspekt. Është një shpërbërje e shpejtë e qenies sonë. Një rrënim dhe rrokullisje e cila shpesh herë mendoj se liria në konceptin e abuzimit me të mund të ketë fuqi më shkatërrimtare se çdo gjë tjetër. Kjo që bën ky njeri dhe kjo qeveri duke abuzuar në mënyrë të tmerrshme me lirinë, duke asgjësuar ligje, kushtetutë dhe çdo gjë tjetër shumë vështirë një diktator t’i bënte me kaq shpejtësi.

Në Shqipëri sot kushtetuta është thjesht një letër pa vlerë. Nëse shtylla kryesore e një kushtetute në demokraci është ndarja e pushteteve dhe garantimi i të drejtave të njeriut dy janë kollonat e saj. Sot këto në Shqipëri nuk ekzistojnë. Sot prokurorë, gjykatës, noterë, presidentë, kryeministër, kryetari i ERE-s i kryen një njeri dhe bën çfarë të dojë, pa ligj, pa kushtetutë dhe pa asgjë. Të gjitha pushtetet janë të përqendruar në duart e tij. Një njeri i përfolur mijëra herë për probleme të rënda psiqike.

Të bëhet njeriu gjenerator negativiteti si ky është vështirë të imagjinohet. Njeri që erdhi në politikë nga kultura dhe është armik i egër i kulturës së këtij vendi. Që shkatërroi dhe po shkatërron institucione, trashëgimira, fushën që ai duhet ta mbronte dhe zhvillonte më shumë. Një njeri që shkatërron në tërësi sistemet dhe ndërton vetëm një sistem, korrupsionin. Ai me firmën e tij vjedh qindra milionë dhe polici pastaj me radhë marrin. Është në krye, është me kate pastaj. Një njeri që shkatërroi totalisht sistemin e drejtësisë. Sot Shqipëria ka një sistem identik me të diktaturës.

Atëherë kishte dënim me pushkatim, sot nuk ka, por me vendimet që pushteti jep nuk dallon me vendimet që pushteti jep nga ato që jepeshin gjatë diktaturës. Është një situatë katastrofale e cila për hir të së vërtetës kërkon guxim sepse një nga sukseset e tij të para ka qenë mbjellja e frikës për këtë vend. Me dhjetëra arrestime vetëm për çështje civile ai arri të ngulisë frikën. Frika vritet për përballje. Ne po përgatitet në mënyrën më serioze për zgjedhjet por do të vazhdojmë në mënyrë më të fuqishme protestat. Ky nuk bën zgjedhje, ky tha do bëjmë tërmet. Ne duhet të bëjmë gjithçka që shqiptarët të votojnë. Nëse ne nuk votojmë do shfarosemi”, deklaroi Berisha.