BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

Drejtorët hajdutë me “5D”-në, gazetari i njohur zbulon detajet: Kjo dosje nuk ka mbaruar ende, por përkundrazi është një kuti pandore, ku kupton që aty ka një...

Drejtorët hajdutë me “5D”-në, gazetari i njohur

Lidhjet e drejtorëve të Bashkisë së Tiranës me kompaninë “5D” provohen në çdo fashikull të dosjes.

Më 28 mars, GJKKO vendosi 9 masa sigurie për drejtorët dhe zytarët e Bashkisë së Tiranës, mes të cilëve në pranga ranë Mariglen Qato dhe Redi Molla.

Nga hetimet e SPAK-ut ka rezultuar se Molla dhe Qato janë pronarët "de facto" të kompanisë "5D Konstruksion", nëpërmjet së cilës janë përfituar me dhjetëra tenderë në shkelje të ligjit.

Pikërisht kjo ishte tema e diskutimit në një emision televiziv, ku gazetari Julian Hoxhaj theksoi kjo është një nga ato historitë sa groteske aq edhe dramatike të historisë së abuzimit me financat dhe pushtetin në Shqipëri.

“Ajo që të bën përshtypje në dosjen “5D” është lehtësia me të cilën këta në mënyrë brutale krijojnë një kompani dhe pa pikën e përgjegjësisë, pa pikën e frikës tentojnë dhe arrijnë të marrin tendera publikë duke shkelur të gjitha procedurat e prokurimit dhe sigurisht që vjen dhe një moment që edhe punonjësit e kompanisë, të cilat kanë qenë dhe vartëse të tyre në ndërmarrjen e Ujësjellësit më parë.

Pra, kemi një skemë të krijuar me atë idenë se këta nuk do t’i prekë askush pasi ishin numri dy pas kryetarit të bashkisë dhe me këtë lehtësi dhe me atë makutëri bënin atë që bënin.

Dhe unë mendoj se kjo dosje nuk ka mbaruar ende, por përkundrazi është një kuti pandore, ku kupton që aty ka një kupol dhe mbase në krye të saj është vetëm një person.

Për të njëjtat shkelje kanë shkuar prapa hekurave dhe po hetohen për të tilla tendera”, u shpreh ndër të tjera gazetari Julian Hoxhaj.

 

Më të lexuarat