BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Politike

“Jetesa në Tiranë është…”/ Rritja e kostove të jetesës, Dashamir Shehi: Shumë njerëz i mohojnë vetes produkte të ndryshme ose zgjedhin më të lirat

“Jetesa në Tiranë është…”/ Rritja e

Deputeti Dashamir Shehi, i ftuar në një program televiziv ka folur në lidhje me kostot e jetesës në Shqipëri.

Shehi u shpreh se shumë njerëz i mohojnë vetes produkte të ndryshme të shportës ushqimore ose zgjedhin ato më të lirat për shkak se nuk munden t’i përballojnë.

Ai theksoi se jetesa në kryeqytet është e vështirë edhe për nëpunësit “e paguar mirë”, të cilët sipas tij e kanë jo të lehtë të përballojnë kostot e jetesës.

“Shumë njerëz i mohojnë vetes shumë produkte ose zgjedhin më të lirat. Në këtë formulë besoj se jeton një pjesë e mirë e qytetit, ose edhe gjysma. Nga një pikëpamje Shqipëria ka një avantazh, sepse shumica janë pronarë të banesave të tyre. Ai që ka vërtetë qira e ka thuajse të pamundur kur flasim për koston e jetesës. Një pjesë jeton me mallrat më të lira dhe një pjesë mbahet me 200 euro të fëmijëve në emigracion, nga një qira apo pension etj. Jetesa në Tiranë është e vështirë edhe për nëpunësit e paguar mirë.

Edhe një shef apo drejtor në ministri nuk merr më shumë se 1.5 milionë, e zëmë se ka dhe një grua me rrogë rreth 1.2 milionë. Ka një fashë të vogël që e përballon koston e jetesës”, u shpreh ai.