BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Politike

Çfarë po ndodh brenda opozitës? Fatmir Mediu tregon "çelësin": Ja si duhet të dalim në zgjedhje:

Çfarë po ndodh brenda opozitës? Fatmir Mediu tregon

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu i ftuar në “Radari Informativ”, ka komentuar situatën politike në vend, por edhe atë se çfarë po ndodh brenda opozitës.

I pyetur nga moderatorja Xhokaxhi se si do të dalin në zgjedhje, Mediu tha se opozita duhet të dalë me një kandidat, pasi çdo zgjedhje tjetër do t’i bënte favor kandidatit të Ramës.

Ai tha se janë dy mënyrë për të zgjedhur kandidatin, dhe ato nuk janë primaret, por votimet tek qytetarët ose sondazhi.

Pjesë nga biseda:

Xhokaxhi: Cili është raporti me zotin Berisha?

Mediu: Fatkeqësisht gjithë debati bëhet rreth emrash, duhet bërë rreth bashkëpunimit politik. Ne kemi rënë dakord që është e domosdoshme të dalim me një kandidat. Nëse dalim veç e veç i bëjmë nder Edi Ramës. Si mund të dalim me një kandidat të përbashkët? Duhet të zgjedhim bashkërisht, ose të lëmë qytetarët të votojnë e të zgjedhin kandidatin.

Xhokaxhi: I keni kapacitetet?

Mediu: Pse nuk ka, ata që kandidojnë duhet të bëjnë një debat real. Kjo do të bëjë që opozita të jetë shumë herë më e organizuar.

Xhokaxhi: Kjo shërben dhe si sondazh?

Mediu: Shërben si një pedan pozitive, pasi ke konsoliduar interesat e të gjithë grupeve politike, ke dhe qytetarët të përfshirë. PD duhet të jetë e përfshirë.

Xhokaxhi: Po mirë me PD-në dhe me PL-në e keni diskutuar, duket sikur jeni bërë çifte?

Mediu: Duhet të konkludojmë të nxjerrim një kandidat të përbashkët. Kemi diskutuar me deputetë. Por nuk kam diskutuat me zotin Berisha. Pra ka dy rrugë ose me votim ose me një sondazh.

Xhokaxhi: Ju jeni nga politikanët që keni marrëdhënie shumë të ngushta me SHBA-të, keni një opinion për mendimin e tyre për politikën shqiptare.

Mediu: Çdo ambasador ka nuancat e veta, por përfaqëson vendimet e shtetit. Ajo e tha dje që respekton vendimin e DASH. Ajo që duhet të kuptojmë ne si opozitë është se kemi një shtet që nuk funksionon më, kemi një ekonomi që nuk funksionon. Ka shqetësim për influencën e krimit në vendin tonë. Në këtë pikëpamje ne si opozitë duhet të kalojmë problemet me njëri-tjetrin. Në nuk duhet të shikojmë ku do jemi ne, por ku do jenë qytetarët shqiptarë.

Më të lexuarat