BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Politike

“Fermeri shqiptar nuk do ngrejë dot deri në ditën kur…”/ Shpërthen Teliti: Bujqësia në Shqipëri e bekuar nga Zoti, por e mallkuar nga qeveria

“Fermeri shqiptar nuk do ngrejë dot deri në ditën

Këshilltari për Çështjet Ekonomike në PD-në e Rithemelimit Dorjan Teliti, ngre shqetësimin e dhjetëra mjëra fermerëve shqiptarë, të cilët kanë përballë në betejën e tregut jo vetëm konkurrencën rajonale, por edhe qeverinë shqiptare.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në rrjetin social “Facebook”, Teliti thekson se:

“Fermeri shqiptar nuk do ngrejë dot kokë deri në ditën që të anullohet skema vrastare e diferencimit të TVSH-së, braktisja që i bëhet atij duke mos e subvencionuar në të njëjtën masë që ndërmarrin vendet e rajonit, apo edhe duke mos i kompensuar humbjet e  shkaktuara nga zhvlerësimi i euros”, shprehet ndër të tjera Teliti.

Postimi i plotë i Telitit:

Bujqësi e bekuar nga Zoti por e “mallkuar” nga qeveria!

Jetojmë në kohë paradoksesh, ku në vënd që Shqipëria të ishte një ndër eksportuesit më të mëdhenj të perimeve e frutave në rajon, vetë shifrat zyrtare të qeverisë tregojnë të kundërtën.

Fakt 1: Flasim shqip por nuk hamë “shqip”!

Fakt 2: Turistët e huaj, në pjesën dërrmuese të konsumit të tyre (3/4), nuk kanë mundësinë të shijojnë produkte shqiptare, por ato të importit rajonal.

Importet janë rritur me 63% vetëm në dy muajt e parë të vitit, duke cimentuar pozicionet oligarkike të një grushti importuesish në kurriz të dhjetëra mijëra fermerëve shqiptare të cilët shpeshherë i shohim që hedhin produktet rrugëve në shenjë proteste, apo akoma edhe më keq kur njoftohemi se ndonjë prej tyre vetëvritet nga dëshpërimi i falimentimit.

Fermeri shqiptar nuk do ngrejë dot kokë deri në ditën që të anullohet skema vrastare e diferencimit të TVSH-së, braktisja që i bëhet atij duke mos e subvencionuar në të njëjtën masë që ndërmarrin vendet e rajonit, apo edhe duke mos i kompensuar humbjet e  shkaktuara nga zhvlerësimi i euros.

Nuk do “shkencë” që të ngresh bujqësinë në piedestalin që i takon, duhet thjesht vullnet pozitiv për të ndërmarrë hapat dhe politikat e duhura.

 

Më të lexuarat