BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

“Greqia nuk ka bërë ndonjë gjest afrimi me Kosovën”, analisti Nazarko lëshon deklaratën e fortë: Ende nuk hedh hapin e njohjes, ja arsyeja

“Greqia nuk ka bërë ndonjë gjest afrimi me

Analisti Mentor Nazarko thotë se Greqia nuk ka mbajtur një qëndrim të përcaktuar ndaj Kosovës, teksa disa eurodeputetë grekë votuan kundër raportit të Dora Bakoyaniss, për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Në një program televiziv, Nazarko u shpreh se në raportin e Bakoyaniss, Kosova konsiderohet territor, por jo shtet i pavarur.

Sipas tij, Greqia nuk ka bërë ndonjë gjest afrimi me Kosovën dhe me siguri, kërkon diçka në këmbim për njohjen e pavarësisë.

“Ky është një flirtim, që nuk i ka prodhuar shumë çka Kosovës. Unë mendoj që qëndrimi grek ndaj Kosovës, nuk është i përcaktuar. Ndikon paksa, por është i lidhur me atë që Greqia, ka qenë e fyer me afrimin serbo-turk. Duke parë që Serbia është afruar shumë me Turqinë, Greqia edhe për shkak të krizës ekonomike greke, ku kompanitë e vogla dhe të mesme greke duan tregje të vogla ballkanike. Greqia ka vendosur të bëjë shenja afrimi me Kosovën. Ka rritur nivelin e përfaqësimit, nga një zyrë konakti, në një zyrë juridike. Së dyti, e ka mbështetur për anëtarësimin, por duhet saktësuar, në raportin e Bakojanis, Kosova nuk referohet si shtet. Është paksa më e komplikuar. Teksa iu drejtua eurodeputetëve, ajo tha; ju e dini që unë nuk i jam referuar shtetësisë së Kosovës.

Kosova konsiderohet territor, por jo shtet i mirëfilltë. Greqia, nuk ka bërë ndonjë gjest aq të fuqishëm afrimi sa mendohet. Kosova është investuar, Kurti shkon vetë shpesh edhe me pushime në Greqi, edhe në forume. Kjo nuk është përkthyer nga mbështetje nga Greqia, nuk e hedh hapin e njohjes, me siguri do diçka në këmbim”, theksoi ai.

 

Më të lexuarat