BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Politike

Kryeministri përjashton veten dhe Presidentin nga procedurat e verifikimit të sigurisë. Mediu ndërhyn menjëherë: Pse s’përfshihet kryetari i Parlamentit? Spiropali jep shpjegime: Kjo ndodh për herë të parë

Kryeministri përjashton veten dhe Presidentin nga procedurat e verifikimit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka prezantuar sot në Komisionin e Ligjeve projektligjin “Për informacionin e klasifikuar” dhe tha se me ndryshimet e ligjit aktual, kryeministri i vendit dhe Presidenti përjashtohen nga procedurat e verifikimit të sigurisë dhe autorizohen që të kenë qasje në informacionet e klasifikuara.

Elisa Spiropali: Risi është përjashtimi i procedurave të verifikimit të sigurisë për presidentin dhe kryeministrin që autorizohen që të kenë qasje në informacionet e klasifikuara e pajisen me certifikantën e sigurisë së personelit pa u kryer verifikimi i sigurisë si është në shumicën e vendeve.

Spiropali tha se ky projektligj është iniciativë e kryeministrit Rama dhe që do të shfuqizohet ligji për informacionin e klasifikuar sekret shtetëror të ndryshuar.

Sakaq, deputeti i opozitës Fatmir Mediu në ndërhyrjen e tij pyeti pse projektligji ka përjashtuar kryetarin e Parlamentit.

“Nga pikëpamja e hierarkisë së shtetit pas presidentit numri i dy është kryetari i Parlamentit, ne jemi republikë parlamentare. Pyetja është pse përjashtohet kryetari i parlamentit dhe përfshihet vetëm kryeministri dhe Presidenti?”, tha Mediu.

Sipas ministres, në lidhje me informacionin e klasifikuar ië BE, ‘për herë të parë është parashikuar deklasifikimi i pjesshëm duke rregulluar mundësinë për të zbuluar në mënyrë të autorizuar informacionet që mund të ndahen nga informacioni që mund të deklasifiohet’.

Po ashtu, “për herë të parë është përkufizuar koncepti pronësisë së huaj. Si formë kontrolli apo influencë kërcënuese për sigurinë e informacionit të klasifikuar për llogari dhe në inters të vendeve apo palëve jo mike.

Për herë të parë janë përcaktuar shkeljet e sigurisë duke i ndarë në të rëndë e të lehta. Janë vendosur masa për subjektet që kryejnë shkeljet”.

Në projektligjin e ri nuk parashikohet krijimi i ndonjë strukture të re dhe as i ndonjë institucioni të ri,

“Për shkak të natyrës së vecantë të punëns, punonjësit e drejtorisë të trajtohen me shtesë mbi pagën”, tha Spiropali.

Më të lexuarat