BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e 4 protestuesve në bulevard që mund të përfundojnë më 12 mars në tavolinën e SPAK

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të vrarë protestuesit në 21 janar 2011 e dha Berisha e Meta: Ja çfarë pritet të ndodhë më 12 mars në Gjykatën e Lartë, ish-kryeministri rrezikon burgim të përjetshëm

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të
x
BREAKING NEWS

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet Shehut”, ja të gjitha të pathënat dhe mesazhet e forta në prapaskenë nga vizita në Tiranë e Sekretarit Amerikan ndaj kryeministrit shqiptar

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet
x
BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x

Politike

“Ishte befasuese për këdo”/ Politologu Ilir Kalemaj komenton vendimin e Parlamentit Europian: Ky është lajmi i ditës

“Ishte befasuese për këdo”/ Politologu Ilir Kalemaj

Politologu Ilir Kalemaj në studion e MCN Live ka komentuar lidhur me rezolutën e Parlamentit Evropian i cili votoi kundër Ballkanit të Hapur.

Duke e cilësuar si lajmin e ditës, Kalemaj tha se sa i përket çështjeve të politikës së jashtme, ishte befasuese për këdo. Sipas tij, kjo shpreh një skepticizëm të fortë dhe udhëzon shtetet e BE që të kenë rezerva të forta ndaj Ballkanit të Hapur dhe iniciativa që ngushtohen në 3 vende si ky rast.

"Në fakt kundërshtimi i Parlamentit Evropian ndaj Ballkanit të Hapur është lajmi i ditës, sa i përket çështjeve të politikës së jashtme, ishte befasuese për këdo. Rezoluta e Parlamentit Evropian ka një rol të rëndësishëm sa i përket rekomandimeve dhe fakti që është me një shumicë të tillë duke parashtruar një rrugë tjetër për integrimin e 6 vendeve, shpreh një skepticizëm të fortë dhe udhëzon shtetet e BE që të kenë rezerva të forta ndaj Ballkanit të hapur dhe iniciativa që ngushtohen në 3 vende", u shpreh Ilir Kalemaj.

Lidhur me portin e Durrësit, Kalemaj tha se akuzat e Berishës ishin të pritshme dhe nuk ka asgjë të re, ndërsa shtoi se vetë qeveria po tregon një reflektim të ulët për kërkesat e grupeve të interesit.

"Natyrisht që kjo nuk është surprizuese nga Berisha, por duke përfshirë dhe oponencën teknike ndaj atyre që i quan megaafera, kështu që s’ka asgjë të re dhe natyrisht Bashën e ka akuzuar në vazhdimësi si peng jo vetëm të interesave me financimet ruse, por dhe të Ramës dhe në këtë kuadër është dhe deklarata e sotme e Berishës. Sa i përket portit të Durrësit qeveria nuk ka pse të marrë me procedura të përshpejtuar sepse kjo na kujton aferën  me inceneratorët, duket shumë absurde aq më tepër që sot diskutohet buxheti. Nga ana tjetër buxheti është në një kohë krize dhe është i rëndësishëm dhe ka pasur shumë pak diskutime lidhur me kërkesat e grupeve të interesit. Duke vazhduar me reflektim të grupeve të caktuara që janë rënduar nga kriza të gjitha këto duhet të gjejnë reflektim në buxhet dhe opozita këtë duhet të bëjë të denoncojë atje ku ajo sheh se ka afera duke marrë paratë e buxhetit për afera", thekson politolohu Ilir Kalemaj.

Më të lexuarat