BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x
BREAKING NEWS

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në
x
BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x

Politike

Jorida Tabaku: Pensionistët të varur nga lëmosha e qeverisë! U rrit vetëm 50 lekë në ditë, reforma ka dështuar!

Jorida Tabaku: Pensionistët të varur nga lëmosha e qeverisë!

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku thotë se rritja e pensioneve është vetëm një lëmoshë që i jep qeveria.

Me anë të një postimi në Facebook, deputetja demokrate shprehet se pensionet u rriten me vetëm 50 lekë në ditë, ndërkohë që çmimet e produkteve të shportës janë rritur me 30%.

Sipas saj, skema e reformës së pensioneve ka dështuar, ndërsa qeveria refuzon ta shohë.

“Dje parlamenti diskutoi për reformën e pensioneve, sigurisht prej zhurmës së ditës shumë u humb. Në fund të ditës 50 lekë shtesë në ditë, premton qeveria për pensionet, 50 lek shtesë për mbijetesën.

Çfarë mund të blejë një pensonist me 50 lek, kur cmimet janë rritur pothuajse 30%? Kur çdo produkt i shportës duke filluar nga vaji, sheqeri dhe çdo ushqim tjetër është rritur me 30%, si mund të mbijetojë një pensionist me 50 lek në ditë?

Sigurisht që këto shifra nuk janë të reja, këto shifra vijnë mbas dështimit të reformës pensioneve, mbas dështimit të një skeme e cila qeveria refuzoj ta shihte.

Kemi nje informalitet të lartë, kemi një largim shumë të madh të të rinjve edhe kemi një moshë në plakje në rritje, sot 1/3 e popullsisë është moshë pensioni.

Ndërkohë që çdo vit shtohen 15.000 pensionistë. E kush është përgjigja e qeverisë? Lëmosha e ditës!”, shkruan Tabaku.

 

Më të lexuarat