BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Politike

“Kemi ngelur në fazën infantil shtetëror”/ Festimet e 28-29 Nëntorit, shpërthen Demaliaj: Cirk që i jepet popullit, ç’na duhen daullet kur tallemi nga fqinjët

“Kemi ngelur në fazën infantil shtetëror”/ Festimet e

Analisti Ilir Demaliaj në një intervistë televizive foli për 101-vjetorit të Pavarësisë, 28-29 Nëntorit.

Në lidhje me paradën në kuadër të 101-vjetorit të Pavarësisë, Demilaj e quajti ‘cirk që i jepet popullit’.  Më tej ai tha se më shumë rëndësi po i jepet formës sesa thelbit, ndërsa shtoi se shqiptarëve nuk ka për çfarë u duhen daullet (referuar paradës), kur tallet nga vendet fqinje, referuar Greqisë për rastin e Fredi Belerit.

“Më shumë rëndësi i japim formës sesa thelbit. Këto festa janë një cirk që i jepet popullit. Po ta shihnit nuk kishte shumë entuziazëm. Ne kemi ngelur në fazën infantil shtetëror. Unë nuk jam njeri që entuziazmohem nga këto parada. Pra nuk duhet i japim rëndësi formës, por përmbajtjen. Jemi vendi më i varfër, që s’kemi infrastrukturë. Jemi vend që tallemi nga fqinjët, siç është rasti i Fredi Belerit. Ç’më duhen mua daullet në paradë. Është e tmerrshme. Kjo sepse është përvjetori i pavarësisë. Vetë pavarësinë ne nuk e tregojmë siç është. Kemi problem të vërtetën dhe atë çka paraqesim. Nuk është ashtu, kemi fatin të kemi dokumente. A do të jemi seriozë ndonjëherë? E kemi bërë Isamil Qemalin sikur është Moisiu. Ne nuk kemi ballafaquar historinë.”, u shpreh Demaliaj.

 

Më të lexuarat