BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

“Kemi PD, por jo demokratë”, analisti reagon për zgjedhjet e 14 majit: Ja pse PL do të ketë një peshë të madhe këto zgjedhje

“Kemi PD, por jo demokratë”, analisti reagon për zgjedhjet

Analisti Platon Nesturi është shprehur se Partia e Lirisë do të ketë një peshë më të madhe këto zgjedhje, pasi sipas tij, PL do të jetë strehë edhe për koalicionin e Berishës.

Komentet Nesturi i bëri teksa ishte i ftuar në Panorama TV, ku tha se fatkeqësia e PD-së është se me vendimin e gjykatës, PD zyrtare nuk ka elektorat.

Ai shtoi se të dy palët brenda PD-së duhet ta kishin gjetur vullnetin për t’u bashkuar gjatë këtyre muajve dhe të shkonin më të fuqishëm në zgjedhje.

“PD nuk ishte një shoqëri aksionare, dhe në kuadrin e letrave, letrat shkuan në favor të Alibeajt dhe KQZ nuk mund të bënte asnjë lloj ndërhyrje dhe ta përmbyste këtë situatë. Nuk është faji i askujt që PD është e përçarë. Është faji i atyre që e përfaqësojnë PD-në. PD u fut në një cikël të vazhdueshëm krize. Por bashkimi nuk është detyrim i askujt tjetër veçse i atyre që jenë pjesë e saj. Një forcë politike, mund të lindi, të zhvillohet dhe të shuhet, por nuk mund të shuhet pa vulë. Kemi PD por nuk kemi demokratë. Ta çosh diçka vetëm në një aspekt ligjor që të ndahet në gjykatë vetëm te ne ndodh. Unë nuk e shoh më si 6 marsi.

Edhe Partia e Lirisë do të luajë në një formë tjetër. Kemi të bëjmë me faktorë që janë përtej koalicioneve. Në aspektin zyrtar kur nuk rezulton “rithemelimi” si subjekt, kjo peshë do i shkojë Partisë së Lirisë. Meta po e shfrytëzon këtë gjë dhe po del më tepër se kushdo për të treguar forcën e koalicionit të tij. Unë nuk besoj se do të marrin të gjitha bashkitë e majta. Problemi qëndron sesi do të jetë skena politike pas zgjedhjeve. Kjo do të përcaktojë edhe zhvillimet politike të të ardhmes. Ato zhvillime nuk do të varen më as nga vula, as nga firma, por nga forca elektorale. Kemi shumë elementë, jo vetëm përçarja, por kemi edhe një amulli të platformave, etj.

Gjthë këtë kohë kandidatët e “Primareve” nuk e kanë përdorur për kushedi se çfarë. Sepse kriza e brendshme e PD-së e mbulonte gjithçka. Kritikat kanë qenë prej dy vitesh që kanë patur shanse të bashkohen. Një pjesë e deputetëve që janë te Alibeaj, nuk është se duan të jenë te Alibeaj, por te PD dhe nuk duan ta lidhin karrierën e tyre politike me një “non grata”. Nëse do të kemi një PD që do të ketë Berishën në krye, por që nuk do të bëhet asnjëherë alternativë qeverisëse, kjo varet si e mendon. Unë mendoj se edhe te “Rithemelimi” ka shumë që mendojnë se Berisha nuk duhet të vijojë me në krye të PD-së, por kanë ngecuë në atë qerththull. Është më e favorizuar PS në këto zgjedhje. Çështja McGonigal mendoj se nuk do të ndikojë fare në zgjedhjet e 14 majit. Ai çfarë kërkon, kërkon të ketë një lloj shprese, një lloj platforme. Zgjedhjet nuk mund t’i vijnë dot nga gjyqi i McGonigal.

Mirëpres çdo lloj hetimi si ky për kryebashkiakët. Është edhe një lloj frike për zyrtarët e tjerë. SPAK nuk ka të bëjë me vendimet e njërit apo tjetrit. Rama besoj se nuk i ndihmon dot edhe nëse do të donte këta kryebashkiakë dhe kujtojmë edhe nga koha e Berishës kur u akuzuan disa personalitete. Shpresoj që këto veprime të SPAK t’ju prishin gjumin të gjithëve”, u shpreh Nesturi.

 

Më të lexuarat