BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Politike

Kosova anëtare e asociuar në Asamblenë e NATO-s, ish-diplomati Nesho: Hap i rëndësishëm, “bllokon” pretendimet e nacionalistëve serbë

Kosova anëtare e asociuar në Asamblenë e NATO-s, ish-diplomati

Ish- diplomati Agim Nesho në një lidhje skype në rubrikën për një program televiziv ka folur mes të tjerash në lidhje me avancimin e statusit të Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të NATO-s.

Nesho tha se ky ishte një hap i rëndësishëm përpara, ndërsa evidentoi se pavarësisht përpjekjeve të Serbisë dhe aleatëve të saj të cilët kërkuan mos miratimin e statusit, Asambleja vendosi ndryshe.

Ai tha se edhe Perëndimi e ka kuptuar tashmë se që rajoni i Ballkanit të jetë i qetë dhe në paqe. Një rëndësi të veçantë ka pjesëmarrja në NATO e vendeve të rajonit.

“Hap i rëndësishëm përpara duke pasur parasysh edhe pozicionin e tanishëm gjeopolitik të Kosovës, dhe përpjekjet e Serbisë dhe partnerëve të saj për mosnjohjen e Kosovës.
Ka patur një politikë dhe një pjesëmarrje agresive të zyrtarëve të lartë të Serbisë, ku edhe Brnabiç bëri thirrje Asamblesë të mos pranojnë statusin për Kosovës, kjo tregon që Perëndimi po vlerëson që paqja e siguria në Ballkan kërkon edhe qenien pjesë e NATO-s, një ombrellë.

Si Bosnja edhe Kosova janë tashmë në një nivel tjetër, janë në vëmendjen e NATO-s, një nga arkitekturat më të mira të sigurisë.
Miratimi i statusit bën edhe largimin e pretendimeve të nacionalistëve serbë dhe përpjekje për t’i dhënë një zgjidhje tjetër gjeopolitike Ballkanit Perëndimor”, tha ai.

 

Më të lexuarat