BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Politike

Kreshnik Spahiu zbulon skenarin e Ramës: Ja pse s’po i shpall zgjedhjet në Himarë

Kreshnik Spahiu zbulon skenarin e Ramës: Ja pse s’po i shpall

Juristi Kreshnik Spahiu deklaroi se Shqipëria dhe Greqia do ta tejkalojnë përplasjen diplomatike që ka lindur në lidhje me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri.

Spahiu theksoi se tregues i kësaj është një derë bashkëpunimi që i është lënë Athinës e hapur nga kryeministri Rama. Sipas tij mos-shpallja e zgjedhjeve të reja në Himarë është një as nën mëngë që Rama do ta përdorë për të shmangur përplasjen diplomatike.

“Do të ketë zgjidhje, një nga arsyet pse ka zgjdhje është se Rama i ka lënë një shteg të hapur Greqisë duke mos realizuar zgjdhje të parakohshme në Himarë. Ligjërisht duhet të ishin bërë zgjedhje në Himarë. Fakti që zgjedhjet nuk po ribëhen tregon që Rama po mban një as në xhep që do ta nxjerrë në momentin e duhur që të arrijë një pajtim me Greqinë dhe ta shmang këtë konflikt diplomatic”, tha Spahiu.

Juristi bëri dhe një analizë të arsyeve pse Greqia nuk do të mund dot të bllokojë proceset integruese të Shqipërisë në BE.

“Pse menodj unë se Greqia nuk do ta pengojë dot procesin e integrimit. Së pari mendoj se Bashkimi Evropian do të ndryshojë procedurat e votimit dhe do të heqë veton në procesin e zgjerimit. Pra  nuk do të lejojë që një shtet anëtarë të bllokojë anëtarësimin e një shteti apo disa shteteve të tjera. E dyta mendoj se Edi Rama do të arrijë një marrëveshje. Nuk them sot apo nesër, por brenda një viti do gjendet një zgjidhje me Greqinë për Fredi Belerin. E treta mendoj që Greqia nuk ka luksin për të bllokuar Shqipërinë si 20 vite më parë, pasi ndryshe nga 20 vite më parë Brukseli dhe Ëashingtoni janë radhitur në krah të Shqipërisë.

Arsyeja e thjesht është që Perëdnimi është kundër Greqisë është pasi nuk duan një konflikt etnik në jug të Shqipërisë”, tha Spahiu.

Më të lexuarat