BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Politike

Krimi makabër në Durrës, reagon menjëherë ministri Balla

Krimi makabër në Durrës, reagon menjëherë ministri

Një ngjarje e rëndë ka tronditur fshatin Shën Vlash në Durrës ku një vajzë 19-vjeçare ka vrarë të atin. Menjëherë pas publikimit të rastit në media ka reaguar dhe ministri i Brendshëm, Taulant Balla.

“Viti 2023 ka qenë një vit me ngjarje të rënda të krimit brenda familjes, dhe po ashtu një numër i rritur i dhunës në familje ka ardhur për shkakun se policia është munduar të identifikojë të gjitha rastet që kemi patur sinjalizime. Dua të komunikoj me ju faktin që tashmë kemi një protokoll tërësisht tjetër nga Policia e Shtetit lidhur me konstatimin më të parë të një shqetësimi apo një ankese sa i përket dhunës në familje. Kryesisht bëhet fjalë për dhunë me bazë gjinore, dhunë seksuale, dhe unë nxis çdo vajzë, çdo grua, nënë të këtij vendi që të denoncojë rastet e dhunës dhe dua ta garantoj që jo vetëm policia e shtetit për sa i përket pjesës që i takon, por edhe institucionet e tjera, ju e keni parë që kemi filluar një qasje të re për sa i përket pronave të sekuestruara nga krimi dhe korrupsioni. Do mundohemi që një pjesë e këtyre pronave ti vendosim në shërbim të organizatave joqeveritare, të cilat të kthehen në strehëza apo shtëpi për vajzat, gratë të dhunuara dhe kjo betejë nuk është një betejë që mund ta fitojë vetëm policia e shtetit. Policia e shtetit është aty për të bërë ndërhyrjen e parë dhe për të vendosur para ligjit dhunuesit por kjo është diçka që unë mendoj se duhet ti bëjmë apel gjithë shoqërisë tonë, dhe lufta kundër dhunës seksuale, dhunës mbi bazë gjinore nuk është diçka që zhvillohet dy javë, kur mblidhen gjithë shoqatat e këtij vendi për të sensibilizuar, unë mendoj që kjo duhet të bëhet çdo ditë, dhe ju mediat keni një meritë të veçantë sikurse dhe përgjegjësi aq të madhe për të sensibilizuar dhe për ta bërë shoqërinë sa më të bashkuar kundër këtij fenomeni të papranueshëm. Kështu që në këtë aspekt, isha sot në një prej shkollave më me emër të Korçës, Raqi Qirinxhi, nga e cila kanë dalë një numër i madh personalitetesh, me një kontribut të shquar jo vetëm për Korçën por për të gjithë vendin, për të diskutuar me djem dhe vajza të kësaj shkolle edhe sa i përket paketës së sigurisë në shkolla, besoj se biem të gjithë dakord që kjo paketë po jep dita ditës efektet e mirëpritura nga komuniteti, nga publiku sa i përket garantimit që çdo vajzë, djalë, i Korçës që frekuenton këtë shkollë, apo shkolla të tjera, të jetë i garantuat sa i përket jo vetëm sigurisë së brendshme, por ne po punojmë edhe me institucionet e tjera për të garantuar sa më shumë siguri në komunitet. Kemi miratuar kësaj jave në mbledhjen e qeverisë, ligjin e ri për ndryshimin e ligjit për prefektin, për të ngritur këshillat vendorë të sigurisë publike përmes të cilave do të garantojmë një koordinim më të mirë të të gjitha institucioneve të sigurisë, agjencive ligjzbatuese dhe institucioneve të tjera dhe për më shumë një qasje proaktive në parandalimin e çdo ngjarje kriminale.

 

Më të lexuarat