BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Politike

“Lojë mafioze shumë e rrezikshme e Qeverisë”, deputeti i njohur bën thirrjen e fortë: SPAK të veprojë, po rrënohet ekonomia dhe qytetarët

“Lojë mafioze shumë e rrezikshme e Qeverisë”,

Nën-kryetari i Partisë së Lirisë Petrit Vasili ka komentuar zhvlerësimin e monedhës europiane duke theksuar se po shkatërron ekonominë.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook Vasili ngre akuza të forta mbi qeverinë pasi po çon drejt falimentit bizneset. Gjithashtu i bën thirrje Bankës së Shqipërisë të denoncojë hapur të vërtetën dhe të heqë dorë nga alibitë shfajsuese për qeverinë.

Postimi i plotë i Vasilit:

Zhvlerësimin mafioz e euros po shkaterron po rrenon ekonomine dhe qytetaret, SPAK te veproje!!
Loja mafioze me zhvleresimin artificial te euros po shkaterron qytetaret dhe po falimenton bisneset dhe po godet shume rende ekonomine e vendit.
Ndersa ne vere u pretendua se gjoja zhvleresimi i euros erdhi nga turizmi i madh aktualisht eshte e njejta situate shume rende eshte serish edhe sot megjithse turizmi eshte ne nje nivel shume te ulet.
Euro po zhvleresohet pa u ndalur dhe eshte praktikisht ne minimumet historike te saj.
Eksportet po ulen vazhdimisht dhe po cojne drejt falimentimit qindra bisnese se bashku me papunesine dhe humbjen e mijra vendeve te punes, qe kjo sjell si pasoje direkte.
I gjithe bisnesi eshte i atakuar sepse renia e euros ndikon negativisht eksportet, pasi bizneset kanë kontrata, që janë kryesisht në euro.
Kontratat e lidhura nga bisnesi për të njëjtën vlerë në euro, por te konvertuar në lek vlejne dukshem më pak duke ndikuar shume negativisht ne pakesimin e te ardhurave.
Per shembull sektori i veshjeve dhe këpucëve që përbëjnë rreth 38% të eksporteve shqiptare, po përballet me vështirësi eksteme.
Për 840 biznese vendase me 75 mijë të punësuar, humbjet janë rreth 9 milion euro në muaj, të krijuara këto vetem nga rënia e euros në tregun valutor.
Tek Qytetaret qe i kane te ardhurat në euro ky zhvleresim shkakton ulje te ndjeshme te konsumit sepse e njejta sasi eurosh vlen më pak ne lek.
Qytetaret dhe familjet e tyre , te cilet jetojnë me remitanca pra me para’, qe vijne nga te afermit e tyre, që jetojnë jashtë vendit, ndikohet shume negativisht, sepse vlera e të ardhurave të mbërritura në Shqipëri nuk ka më të njëjtën peshë si më parë kur konvertohet në lek
Ky zhvleresim sjell uljen e te ardhurave te atyre qytetareve qe marrin paga apo dividente te shperndare ne euro.
Kjo situate sjell gjithashtu zhvlerësim shume te ndjeshem të kursimeve të qyetareve qe kane depozitat e tyre në euro kur ato konvertohen në lek.
Norma më të ulëta interesi të ofruara për depozitat në euro.
P E R F U N D I M:

Kjo loje mafioze shume e rrezikshme e Qeverise me zhvleresimin e euros ka vetem nje arsye themelore: pastrimin e çfrenuar te parave te pista.
Komisionit Ekonomik në OKB i ve vulen pastrimit te parave kur thote:
“Deri në 32 për qind e pronave rezidenciale dhe komerciale të shitura në gjashtëmujorit të parë të vitit 2021 janë blerë nga jorezidentë; pastrimi i parave ndoshta ka qenë një faktor kontribuues i rritjes së çmimeve në Tiranë dhe në zonat bregdetare”.
Demi ekonomik dhe social eshte shume më i thelle dhe kohegjate se sa duket.
Kjo situate do te thelloje shpopullimin, varferimin, largimin e bisneseve nga vendi dhe kriminalizimin e metejshem te çdo segmenti te jetes dhe qeverisjes.
Banka e Shqiperise te denoncoje hapur te verteten dhe te heqe dore nga alibite shfajsuese per qeverine.
Qeveria duhet te heqe dore menjehere nga kjo afere shkaterruese me pasoja te pallogaritshme.
Drejtesia shqiptare dhe organet e hetimit te saj duhet ta kene objekt kryesor te punes se tyre hetimin e ketij spekullimi shkaterrimtar dhe rolit te qeverise ne te.

 

Më të lexuarat