BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës amerikane plas deklaratën: Ka informacione që nuk janë publikuar dhe…

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës

Ish-Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipërisë, Mark Crawford, i ftuar në emisionin “Open” në News24 me gazetaren Eni Vasili, ka diskutuar mes të tjerash edhe në lidhje me skandalin “McGonigal”.

Ai u shpreh se një aferë e tillë nuk do të arrinte të ndikonte në marrëdhënien mes dy shteteve në planin afatgjatë, por se në planin afatshkurtër do të ndikonte.

Crawford shtoi se dyshon që në lidhje me këtë çështje ka ende informacione të cilat ende nuk anë publikuar, pasi duket e çuditshme që një zyrtar kaq i lartë i FBI të vijë në Shqipëri e të korruptohet për një shumë të tillë si ajo që është përmendur, pra për rreth 225 mijë dollarë.

Erl Murati: Biznesi ndikohet nga politika. Nuk përjashtohet që DASH ka mbyllur sytë ndaj gabimeve që ka bërë qeveria shqiptare për hir të partneritetit mes dy vendeve. Mendoni që “McGonigal” do ketë një ndikim në marrëdhëniet mes dy administratave të shteteve tona?

Mark Crawford: Është një marrëdhënie pozitive po mendoj që shqiptarët janë më të varur nga ambasada se sa duhet të jenë. Po flisja me një shok ushtar amerikan për çështjen e drogës dhe hapjen e një zyre të DEA. Pashë që reagimi i popullit është pozitiv.

Por e pyeta që nëse do shohësh drogë në Chicago do njoftosh një zyrtar të huaj që e ke parë?
Për mua është çudi që shqiptarët kur kanë problem shkojnë tek Uashingtoni.

Erl Murati: Ka ardhur nga besimi në 30 vitet e fundit ndaj klasës politike në vend dhe institucioneve shqiptarë. ndaj amerikanët janë parë si “policë”.

Mark Crawford: Në afatin afatgjatë kjo nuk është e mirë. “McGonigal” nuk do ndikojë mes dy vendeve në planin afatgjatë, por në planin afatshkurtër po. Amerikanët duhet të pastrojnë një herë shtëpinë e tyre.

Erl Murati: Janë të shqetësuar që përzëmë investitorët amerikanë e mirëpresim rusët?

Mark Crawford: Mendoj që janë me hetimet që po kryhen. Por është pak vonë. Më mirë vonë se kurrë. Është diçka që në atë kohë mendoj Ambasada nuk e kishte kuptuar sa e rëndë ishte situata. Shpresoj që nuk e kishin kuptuar në atë kohë rolin e McGonigal dhe e morën si mosmarrëveshje biznesi.

Shqetësimi im është që McGonigal po punonte për interes rus me disa kompani shqiptare.

Ola Xama: Keni dijeni për aktivitet tjetër të McGonigal në Shqipëri?

Mark Crawford: Nuk e kam dëgjuar, kam lexuar disa shqetësime që ka takuar disa oligarkë dhe ka marrë para nga ata. Besoj që janë duke hetuar sepse shuma e përmendur duket e vogël për një zyrtar të FBI të vijë të korruptohet, ose mbase kanë informacione që nuk janë publikuar.

Më të lexuarat