BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

Ndryshimet në ligjin e komisioneve hetimore, Këlliçi: Mazhoranca s’ka më kohë të mbyllë aferat multimiliardëshe

Ndryshimet në ligjin e komisioneve hetimore, Këlliçi:

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, ka folur mbrëmjen e sotme për ndryshimet në ligjin për komisionet hetimore nga mazhoranca.

I ftuar në një program televiziv Këlliçi theksoi se prezantimi i ndryshimeve ligjore për ligjin e komisioneve hetimore nga ana e deputetes Ermonela Felaj, tregoi se mazhoranca nuk ka më kohë për të mbyllur aferat multimiliardëshe që i kanë shkaktuar buxhetit të shtetit.

Këlliçi: Zonja në një moment ishte e sinqertë kur tha se nuk kemi më kohë. Nuk ka kohë sepse e kanë punën pisk. Koha nuk pret sepse duan të mbulojnë aferat multimiliarda euro që i kanë shkaktuar buxhetit. Projekt-raporti i BE-së për vitin 2023, e kishte të shkruar të zezë mbi të bardhë që situata politike është e tensionuar në Kuvendin e Shqipërisë, një nga arsyet kryesore është kërkesa legjitime kushtetuese e opozitës për të ngritur disa komisione hetimore për çështje që ata i gjykojnë të një rëndësie jetike, për të bërë transparencë dhe nga ana tjetër këmbëngulja e mazhorancës që ligji ka nevojë për ndryshime dhe mendime sepse është ligj i 2002-shit. Por fjalia e fundit është që ligji aktual mbetet në fuqi. Pra ligji fillimisht duhet të zbatohet, nëse ka nevojë për amnedime patjetër.

Ligji aktual i 2002 i ka shumë të qarta. Për çështje që kanë qënë pjesë e organit të akuzës, gjatë kohës që kemi pasur dëshmitarët kanë qënë në hetim apo të thirrur në SPAK për të deponuar, përherë janë mbyllur dyert dhe sesioni i pyetjeve është zhvilluar pa praninë e mediave dhe pa praninë e personave të tretë në sallë, pra është ruajtur sekreti hetimor.

 

Më të lexuarat